Zlín zůstává městem pro byznys

Zlínský podnikatel a prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura / Foto: Archiv

Podnikat začal na počátku 90. let. V roce 1992 ve Zlíně spoluzaložil průmyslovou Kovárnu VIVA, která navazuje na tradici baťovských strojíren. Zaměstnává 600 lidí a obrat společnosti dosahuje téměř 2 miliardy korun ročně. Snaží se udržet baťovský odkaz a podílí se na rozvoji Zlínska.

Pokouší se o citlivou rekonstrukci areálu bývalého Svitu, kde firma sídlí. V roce 2012 se zasadil o záchranu torza proslulé baťovské zdi, která v minulosti lemovala Baťovy závody.

„Zlín mi toho hodně dal, a proto své aktivity v oblasti podpory kultury a umění vnímám jako možnost se městu, regionu a spoluobčanům odvděčit,“ uvedl zlínský podnikatel a od roku 2015 prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Díky němu, ale i mnohým dalším i menším a středním podnikatelům podle analytiků agentury Datank, která výzkum zpracovávala, město Zlín jen kvete. A to dokonce natolik, že se opět stalo nejlepším z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Zlínském kraji.

Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2018.

Zlín má podle agentury velmi vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání v kraji, vůbec nejvyšší podíl právnických osob, stejně jako velmi vysoký podíl malých a středních firem.

Magistrát se pak může pyšnit vysokým podílem kapitálových výdajů i vysokým podílem výdajů věnovaných na veřejnou dopravu. Z výsledků výzkumu rovněž vyplývá, že magistrát dobře komunikuje s podnikatelským prostředím. Pro podnikatele je prý lákadlem také dobrá dopravní dostupnost města.

„Jsem rád, že právě Zlín, který je historicky neodmyslitelně spojen s podnikáním, vyhrál. Udělám vše pro to, aby se Zlín umístil i v celorepublikovém měřítku,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec. Druhý skončil Rožnov, bronz získalo Uherské Hradiště.

Zdroj: zlinsky.denik.cz, 31. 3. 2019