Železný Brod se stal potřetí v řadě nejlepším městem pro byznys

Města z Jablonecka i v tomto roce ovládla soutěž, která porovnává podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Srovnávací výzkum s názvem Město pro byznys už tři roky nepoznal jiného vítěze než Železný Brod. Na paty mu stejnou dobu šlapou Jablonec a Tanvald, které se vzájemně střídají na druhém a třetím místě.
Narůstající počet podnikatelů, nejnižší ceny stavebních pozemků a nízká nezaměstnanost. To jsou jedny z mnoha důvodů, proč Železný Brod opět obhájil titul nejpřívětivějšího města pro podnikatele v Libereckém kraji.

Město Železný Brod dlouhodobě dokazuje, že jde podnikání naproti a snaží se vytvořit co nejpřívětivější podmínky pro jeho další rozvoj. Nejinak tomu bylo i v loňském roce. „Náš dlouhodobý plán je pracovat pouze s penězi, které máme nebo můžeme získat díky dotacím a spolufinancování. Zatím se nám to daří plnit a to je základ našeho úspěchu,“ okomentoval jeden z důvodů vítězství starosta František Lufinka.

Mezi hlavní důvody obhajoby titulu Město pro byznys Libereckého kraje patří stále se zvyšující počet podnikatelů a druhý nejvyšší podíl podnikatelů v celém regionu. Podnikatelský růst ve městě mohou podpořit i nízké ceny bytů a stavebních pozemků. Důležitým faktorem je také to, že obvod z rozšířenou působností má v rámci Liberecka nejnižší nezaměstnanost a vysokou konkurenci na pracovním trhu.

Město se angažuje také na poli hledání zaměstnání pro místní obyvatele. Radnice už několikrát bezplatně pronajala zasedací místnost Městského úřadu, kde okolní firmy uspořádaly náborovou akci a představily se lidem ze Železného Brodu. „Snaha nabídnout práci lidem ze strany města opravdu je,“ řekl starosta Lufinka. Na internetových stránkách města také zveřejňují pracovní nabídky z blízkého okolí.

Výborné výsledky vykázal Železný Brod i v kritériích, která se týkají hospodaření radnice. Město mělo největší podíl kapitálových výdajů, získalo první místo v podpoře veřejné dopravy a v iRatingu, který hodnotí mimo jiné zadluženost radnice, se umístilo na čtvrtém místě. Proaktivní přístup radnice dokazuje také skutečnost, že v období 2012­ 2014 získal Železný Brod největší objem dotací z unie.

Jablonec se neustále zlepšuje

Stříbro získal Jablonec nad Nisou. Pro město je to posun o jednu příčku výše oproti roku 2014. Město má nejvyšší přírůstek obyvatel v kraji, který představuje velký potenciál pro budoucnost. Pochlubit se může nejen nízkou nezaměstnaností, ale i čísly dlouhodobé nezaměstnanosti. V obou těchto kritériích je třetí nejlepší v kraji.

Město je pro podnikatele atraktivní lokalitou také díky blízkému dálničnímu spojení. Pozitivní body získal jablonecký magistrát rovněž díky rozsahu úředních hodin živnostenského úřadu a kladně byly ze strany analytiků hodnoceny také webové stránky. „Proti loňsku je to posun o jednu příčku výš. Předně si vážíme dobré spolupráce podnikatelů s městem. Je také vidět, že se zúročují opatření, která jsme provedli v minulých letech,“ sdělil jablonecký primátor Petr Beitl.

Jablonec jde především cestou osobního přístupu k podnikatelům. Pravidelně pořádá setkání s podnikateli a jejich podněty se snaží aplikovat přímo do praxe. „Je v našem zájmu vytvořit co nejlepší podmínky, protože dobré hospodaření podnikatelů se pozitivně odráží na hospodaření města,“ dodal primátor.

V minulých letech se tak ve městě aplikovala sleva na nájemném v nebytových prostorách nebo zavedení rychloobrátkových parkovacích míst v centru města či nový režim v pěší zóně.

Loni druzí, letos třetí

Tanvald se o jednu příčku propadl, ale stále platí za město s nejvyšším podílem podnikatelů a stejně jako Železný Brod má poměrně nízké ceny stavebních pozemků a bytů. Velmi dobře dopadlo hospodaření radnice za loňský rok. „Důležité je vnímat podnikatele jako neustálý přínos. Ať už se jedná o pracovní místa či nové investice. Základem fungování je pak spolupráce a především podpora ze strany radnice,“ uvedl starosta Vladimír Vyhnálek.
Výzkum Město pro byznys hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Města ani obce se do něj přímo nepřihlašují, ale jsou hodnocena automaticky.

Region| Severní Čechy//2.3.2016 Liberecký deník str. 02 Z regionu JAN ŽÍLA