Železný Brod se letos stal Městem pro byznys

18. 10. 2013, Krkonošský deník

Na druhém místě skončil loňský vítěz Jablonec nad Nisou. Třetí příčku ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky, obsadil Tanvald. Semily a Turnov obsadily čtvrté, resp. páté místo, Jilemnice skončila desátá.
„Podnikatelé mají na radnici dveře otevřené a společně se snažíme propagovat místní sklářské firmy pořádáním sklářských slavností. Snažíme se podnikatelům vyjít vstříc, například jsme nezvýšili daň z nemovitosti,“ říká místostarosta Železného Brodu Miloslav Louma.
Druhé místo si z letošního ročníku odnáší Jablonec nad Nisou, kterému se do třetice nepodařilo obhájit loňské a předloňské vítězství.

Velmi dobré hodnocení ale přesto Jablonec získal za rozsah úředních hodin na radnici, kvalitní emailovou komunikaci či za nejnižší nezaměstnanost ze všech obcí. Třetí Tanvald se může pochlubit vstřícností a ochotou úředníků, cenou za odvoz odpadu, nebo podporou veřejné dopravy.
V letošním roce je součástí projektu Město pro byznys také Cena týdeníku Ekonom, která vyzdvihuje firmy,jež pro své město dělají víc, než je náplň jejich práce. Tyto firmy nominují samotní starostové. V Libereckém kraji tuto cenu získala společnost CHARVÁT, AXL ze Semil. V rámci sponzorství firma finančně podporuje akci města Westernový den. Financuje také místní sociální, sportovní či kulturní spolky a organizace, a to v hodnotě takřka čtvrt milionu korun.
Obce se ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.
Město pro byznys je srovnávací výzkum, který již šestým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v České republice a ve všech městských částech hlavního města Prahy.
Vyhlašovatelem je týdeník Ekonom. Data zpracovává agentura pro informace a analýzy Datank. Srovnává 205 obcí a 22 městských částí Prahy. Výzkum získává více jak 20 tisíc dat z nezávislých zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, ministerstva či Ústav zdravotnických informaci. Další data se získávají dotazníkovým šetřením a telefonickým průzkumem.

***

Letošní pořadí:

1. Železný Brod
2. Jablonec nad Nisou
3. Tanvald
4. Semily
5. Turnov
6. Frýdlant
7. Liberec
8. – 9. Česká Lípa,
8. – 9. Nový Bor
10. Jilemnice
Město pro byznys je srovnávací výzkum, jehož cílem je vytvořit diskusní platformu na tém podpory malého a středního podnikání ze strany místních samospráv.