Železný Brod obhájil titul Město pro byznys Libereckého kraje

Narůstající počet podnikatelů, nejnižší ceny stavebních pozemků a nízká nezaměstnanost. To jsou jedny z mnoha důvodů proč Železný Brod obhájil titul nejpřivětivějšího města pro podnikatele v Libereckém kraji. Na druhém místě skončil Jablonec nad Nisou a třetí příčku obsadil Tanvald. Až na čtvrtém místě je Liberec, páté místo drží Semily, šesté Turnov.

Krkonošská Jilemnice je až na desátém místě. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

„Město Železný Brod dlouhodobě dokazuje, že jde podnikání naproti a snaží se vytvořit co nejpřívětivější podmínky pro jeho další rozvoj. Nejinak tomu je i tento rok. Mezi hlavní důvody obhajoby titulu Město pro bynys Libereckého kraje patří stále se zvyšující počet podnikatelů a druhý nejvyšší podíl podnikatelů v celém regionu. Podnikatelé a jejich zaměstnance určitě potěší také nízké ceny bytů a stavebních pozemků. Důležitým faktorem je také to, že obvod z rozšířenou působností má v rámci Liberecka nejnižší nezaměstnanost a vysokou konkurenci na pracovním trhu,“ popsal za organizátory Jakub Splavec a dodal, že výborné výsledky vykázal Železný Brod i v kritériích, která se týkají hospodaření radnice. Město mělo největší podíl kapitálových výdajů, získalo první místo v podpoře veřejné dopravy a v iRatingu, který hodnotí mimo jiné zadluženost radnice, se umístilo na čtvrtém místě. Proaktivní přístup radnice dokazuje také skutečnost, že v období 2012­ 2014 získal Železný Brod největší objem dotací z Evropské unie. „Náš dlouhodobý plán je pracovat pouze s penězi, které máme nebo můžeme získat díky dotacím a spolufinancování. Zatím senámto daří plnit a to je základ našeho úspěchu,“ okomentoval jeden z důvodů vítězství starosta František Lufinka.

Celkové pořadí
Město pro byznys:

1. Železný Brod
2. Jablonec nad Nisou
3. Tanvald
4. Liberec
5. Semily
6. Turnov
7. Frýdlant
8. Česká Lípa
9. Nový Bor
10. Jilemnice