Západní Čechy znají své vítěze

6.10.2011 Ekonom str. 34 Politika a byznys
Lukáš Vojáček
Loňské prvenství obhájily Mariánské Lázně, opět slaví i Klatovy.

MĚSTO PRO BYZNYS

Organizátoři čtvrtého ročníku srovnávacího průzkumu Město pro byznys oznámili jména dvou západočeských měst, která nabízejí nejpříznivější prostředí pro podnikatele. Výsledky tentokrát nepřinesly žádné velké překvapení. Vítězné vavříny se v Plzeňském kraji po dvou letech vrátily do města Klatovy. Karlovarský kraj ovládly stejně jako v minulém roce Mariánské Lázně.
Klatovy zaujaly přístupem radnice k podnikatelům. Nezaměstnanost se v tomto městě snížila od loňského roku o více než jedno procento a výše průměrného měsíčního platu se blíží částce 21 tisíc korun. Mohou se pochlubit také největší podporou veřejné dopravy v kraji. „Máme průmyslovou zónu a snažíme se být k byznysmenům a firmám maximálně transparentní,“ objasňuje místostarosta Václav Chroust.
Podle něho mají navíc Klatovy rozpracováno hned několik nových projektů, jež mohou rozkvět města v budoucnu ještě více podpořit. Jedná se především o ekologické zakázky. „Plánujeme rozsáhlou přestavbu našeho parovodu na horkovod. Dále postavíme sběrný dvůr a pár dalších projektů, které změní tvář města k lepšímu,“ vysvětluje Chroust.
Jak hodlá radnice využít prvenství v anketě? „Určitě k propagaci města. Zajímají nás argumenty, proč jsme zvítězili, abychom mohli v tomto trendu nadále pokračovat,“ dodává místostarosta.
Mariánské Lázně v sousedním kraji těží zejména z kvalitní lokality, v níž se nacházejí. Například se mohou chlubit nízkým znečištěním ovzduší, oproti roku 2010 zde klesla kriminalita o téměř 15 procent. Sedmiprocentní nezaměstnanost je nejnižší na celém Karlovarsku.
Někteří podnikatelé si stěžují na nedostatek kvalitních pracovních sil.
„To je alespoň z mého pohledu jediným negativem podnikání v tomto městě.
Jinak jsem se vším, včetně přístupu radnice, naprosto spokojena a naše firma zde bude působit i nadále,“ říká Hana Vlášková, jednatelka stavební společnosti Všestav Mariánské Lázně.
Pro lázeňské město je klíčovým předmětem podnikání turistika a cestovní ruch. „Těžký průmysl zde nemáme prakticky žádný, proto je konkurence mezi podnikateli opravdu tvrdá, což podporuje kvalitu,“ vysvětluje starosta města Zdeněk Král. Do budoucna radnice plánuje revitalizaci Centrálního parku ve městě. „Bude se jednat o projekt za 160 milionů korun, přičemž bychom na něj měli dostat dotaci z Evropské unie a část uhradíme ze svého,“ uzavírá Král.
Unikátní průzkum Město pro byznys hodnotí 205 měst a 22 pražských obvodů podle 50 kritérií v šesti oblastech podnikání. Partnery srovnávacího průzkumu, jenž vyhlašuje týdeník Ekonom, jsou zpracovatel výzkumu agentura Datank a společnost Eurovia CS.

Město pro byznys

Plzeňský kraj