Z Prostějova udělaly Město pro byznys stabilní daně z nemovitosti

Vysoký podíl podnikatelů, nejlepší webové stránky v kraji nebo vysoký přírůstek obyvatelstva. To jsou faktory, které vynesly Prostějov na první místo ve výzkumu Město pro byznys v Olomouckém kraji.

Prostějov má velmi nízkou nezaměstnanost, ke konci roku činila jen 2,8 procenta. „V průmyslové zóně teď máme novou firmu, která nabízí práci i lidem, kteří nemají nějakou specifickou kvalifikaci,“ říká prostějovská primátorka Alena Rašková. Podle ní se na obsazení první příčky v kraji podepsala dlouhodobá vstřícnost, s níž prostějovská radnice s podnikateli jedná.

„Už patnáct let nezvyšujeme daň z nemovitosti. Ani do budoucna to dělat nechceme. Také se ukazuje, že rozhodnutí z 90. let vybudovat první průmyslovou zónu bylo moudré. Nyní pokračujeme v plánování výstavby dalších takových oblastí. Podnikatelé o to mají obrovský zájem, díky naší poloze v centru Moravy,“ dodává náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Zbytek Moravy ovládla centra Ve Zlínském kraji zvítězilo krajské město. Posbíralo body hlavně v podnikatelském prostředí, které výzkumníci ohodnotili jako nejlepší v kraji. Zlín má největší podíl výdajů plynoucích na veřejnou dopravu.

„Na infrastrukturu klademe důraz, chceme, aby město bylo dobře napojeno na dálniční síť. Také chystáme zásadní modernizaci železnice a vybudování nového dopravního terminálu,“ popisuje plány města jeho primátor Miroslav Adámek. Zlín v předchozích letech skončil druhý a třetí, první místo je tak logickým pokračováním snahy zlínské radnice nastavovat pro podnikatele vhodné podmínky. „Také spolupracujeme s agenturou CzechInvest. V její databázi je hned několik podnikatelských subjektů ze Zlína,“ dodává Adámek.

I v Moravskoslezském kraji získalo ocenění Město pro byznys tamní krajské město – Ostrava. Podle výzkumu ostravská veřejná správa k podnikatelům přistupuje v celé oblasti nejvstřícněji. Mimo to průmyslové město těží také z blízkosti dálnice. „Snažíme se podporovat jak velké podniky, tak menší živnostníky,“ říká náměstek ostravského primátora Radim Babinec. Jako příklad velké investice uvádí soutěž na realizaci další průmyslové zóny v Ostravě-Hrušově. „Minulý týden jsme ji prezentovali na mezinárodním veletrhu v Cannes a byl o to obrovský zájem i ze strany velkých developerů. Také jsme rozšířili Fajnou dílnu, která pomáhá živnostníkům se začátkem jejich podnikání,“ dodává Babinec.

Zdroj: Ekonom, 5. 4. 2018