Výrobce autodílů Aisin postaví v Písku nový závod

25. 10. 2013, Hospodářské noviny

Jednatel společnosti Miloš Hnízdil to oznámil včera při předávání ocenění Město pro byznys. Závod přijde na desítky milionů korun a vzniknou v něm desítky nových pracovních míst, dodal.
Podle internetových stránek společnosti by se v novém závodě mělo začít vyrábět v roce 2015. Vedení firmy chce nicméně již schválený záměr nejdříve oficiálně sdělit městu.
Aisin Europe Manufacturing Czech dodává součástky motorů do továren evropských i japonských výrobců automobilů, například automobilkám Toyota, Renault, Volvo, Nissan či Ford. Do portfolia jeho výrobků patří kryty rozvodových řetězů a řemenů, kryty hlav válců, kryty vačkových hřídelí, klikové skříně, olejové pánve, olejová a vodní čerpadla či sací potrubí.
V novém píseckém závodě začne firma vyrábět i další typy komponentů a pro více továrních automobilových značek než dosud. Půjde o díly na brzdy a karoserie, které Aisin dosud nevyrábí nikde ve světě.
Společnost Aisin Europe Manufacturing Czech je dceřiným výrobním závodem společnosti Aisin Europe S. A., patřící do globální skupiny Aisin Seiki Cor., Ltd.
Česká pobočka přešla společně s ostatními závody ve skupině na jednotný fiskální rok, trvající od dubna do března. Rok 2012 byl přechodným obdobím a trval 15 měsíců. Z tohoto důvodu společnost vykázala vyšší obrat než v předchozích letech. Průměrný měsíční prodej byl ale na stejné úrovni jako loni a předloni. Počet zaměstnanců v tuzemsku stoupl meziročně o 50 na 330.
„Evropský automobilový trh se dosud nezotavil. Využití strojního vybavení bylo nízké, což mělo vliv na hospodářský výsledek. Ten byl navíc zatížen náklady na přípravu nových projektů, jejichž pozitivní efekt se projeví až v příštím roce,“ uvedl jednatel společnosti Hnízdil.
Podle Sbírky listin vzrostly tržby společnosti v uplynulém fiskálním roce meziročně z 938 milionů korun na 1,3 miliardy korun a skončila se záporným hospodářským výsledkem 38,6 milionu korun.
Cílem společnosti je v roce 2016 po otevření nového závodu zvýšit obrat proti roku 2012 na dvojnásobek – v roce 2016 by měl podle firemních plánů dosáhnout 100 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 2,6 miliardy korun.