Vizovice jsou rájem podnikatelů

18. 11. 2013, Mladá fronta DNES

Krajský Zlín slavnou baťovskou historii neuhájil, skončil pátý. Žebříček třinácti měst uzavírají Otrokovice. Vizovicím to vyhráli vstřícní úředníci a nízká nezaměstnanost. „Přestože úřední hodiny nepatří mezi nejrozsáhlejší, může se vizovická radnice pochlubit nejvstřícnějšími úředníky, kteří požadavky řeší odborně a bez časových prodlev,“ tvrdí analytik Ondřej Pivoňka ze společnosti Datank, jež na průzkumu pracovala.
Vizovice navíc mají dlouhý seznam firem. Podle průzkumu je jich tam prakticky nejvíc ze všech hodnocených měst ve Zlínském kraji.
„Naše město má ty největší předpoklady pro rozvoj podnikání a to jsou lidé. Bez pracovitosti by totiž v hornatém Valašsku nešlo přežít,“ reagovala nadšeně místostarostka Vizovic Zuzana Štalmachová.
Co do pracovitosti jí dávají místní podnikatelé za pravdu, že by na jejich úspěchu měla podíl radnice, se jim však nezdá. „Že tady máme lepší podmínky? To nevím. Máme to, co si uděláme, jako všude jinde,“ uvažoval jeden z místních živnostníků. Shrnul tak názory majitelů dalších firem. I přes nedůvěru k průzkumu se však shodli, že jsou ve Vizovicích rádi.
„Opravdu nevím, jak nám kdy město pomohlo, nic si teď nevybavuji. Ale taky je pravda, že neškodí,“ dodal další majitel firmy.
Ani jeden z nich nechtěl uvést jméno, prý hodlají ve Vizovicích podnikat dál.
O výsledku rozhodlo celkem 42 ukazatelů, práce úředníků byla jen jedním z nich. Na stupních vítězů tak stojí s Vizovicemi i Holešov, který má dobrou finanční stabilitu, nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost a kvalitní infrastrukturu.
„Třetí Bystřice pod Hostýnem se může pochlubit nejnižšími cenami bytů a stavebních pozemků,“ dodal Pivoňka.

FAKTA

Pořadí měst ve Zlínském kraji

1. Vizovice 2. Holešov 3. Bystřice pod Hostýnem

4. Kroměříž 5. Zlín 6. Valašské Meziříčí 7. Valašské Klobouky 8. Luhačovice 9. Uherské Hradiště 10. Uherský Brod 11. Vsetín 12. Rožnov pod Radhoštěm 13. Otrokovice