Vítězná města vsadila na nízké poplatky

Eva Hníková, Jakub Horáček – Týdeník Ekonom

Průmyslovou zónu chtějí ušít na míru konkrétním podnikatelům. Tak hodlá firmy podporovat město Šumperk. „Nemá smysl budovat velkou zónu, která pak zůstane prázdná,“ vysvětluje starosta města Zdeněk Brož. Už nyní však Šumperk vytváří podnikům dobré podmínky. „Zrušili jsme poplatky za ubytování a máme jen základní sazbu daně z nemovitostí,“ popisuje Brož. I díky tomu nyní Šumperk zvítězil ve srovnávacím průzkumu Město pro byznys v Olomouckém kraji. Anketu vyhlašuje týdeník Ekonom, partnerem je společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF – Czech Credit Bureau a zpracovatelem šetření agentura Datank.

Nízkými poplatky však vyšla podnikatelům vstříc také radnice města Odry, která získala hlavní cenu v Moravskoslezském kraji. „Nechceme zatěžovat naše občany ani firmy,“ vysvětluje Pavel Matůšů, bývalý starosta a současný místostarosta obce. Poplatky podle něj nemají sloužit na prvním místě jako zdroj příjmů obecního rozpočtu. A stejně přistupuje radnice také k pozemkům, které jsou určeny pro podnikatele. Jejich cenu nezvyšuje. „Pro obec je důležité, aby tady firmy stavěly,“ říká Matůšů.

Nízkou úrovní místních poplatků se může pochlubit i Holešov, který v anketě Město pro byznys zvítězil na Zlínsku.Navíc holešovská radnice zmrazila ceny pronájmů ve svých objektech. Kromě toho se snaží podnikatelům naslouchat. Pořádá pravidelná setkání s místními firmami a živnostníky. „Řešili jsme například výstavbu cest k jednotlivým firmám,“ popisuje starosta Holešova Rudolf Seifert. V minulosti také podnikatelé kritizovali například nefungující systém přihlašování automobilů. Podle starosty Seiferta není komunikace s firmami v malé obci s 12 tisíci obyvateli nic složitého. Často dokonce probíhá na neformální úrovni, třeba v hospodě. V budoucnu by chtěl Rudolf Seifert spolupráci mezi byznysem a radnicí ještě prohloubit. Plánuje totiž zřídit poradní týmy složené z podnikatelů. Zaměřit se chce také na zemědělce. „Podnikání v zemědělství je v našem regionu důležité. V poslední době se tu navíc dobře rozvíjí,“ podotýká Seifert.

V Holešově sídlí několik velkých firem, jež patří k významným zaměstnavatelům, například v provozovně potravinářské společnosti Nestlé pracuje 400 lidí. Nezaměstnanost je i díky tomu čtvrtá nejnižší v kraji. Nad krajským průměrem se drží také Šumperk. „Měli jsme štěstí, že naše tradiční firmy nezničila privatizace,“ říká starosta Brož. Strojírenská firma Pramet Tools, která se zabývá povlakováním nástrojů, přilákala do města další investory. V Šumperku působí výrobce elektrotechnických součástek Epcos se zhruba 800 zaměstnanci nebo firma CeramTech ČR vyrábějící průmyslovou keramiku. „V garáži tady vznikla strojírenská společnost SHM anebo výrobce outdoorového vybavení Tilak,“ popisuje Brož.

Když chce ale v Šumperku někdo rozjet podnikání, žádné speciální podpory od radnice se nedočká. „Tím bychom jen rozkolísali celé podnikatelské prostředí, všichni musejí mít stejné podmínky,“ uzavírá Brož.