V Humpolci se podnikání daří. Potřetí vyhrál soutěž Město pro byznys

Nejlepším městem pro podnikání je Humpolec. Druhé místo patří Dobrušce, třetí skončila Nová Paka. Vyplývá to z výsledků 8. ročníku soutěže Město pro byznys 2015. Výzkum zpracovala agentura Datank. Soutěže se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Loni zvítězila Nová Paka před Humpolcem a Pelhřimovem.

Humpolec je dlouhodobě nejlepším místem pro podnikání. Vítězem se stal i v letech 2008 a 2013 a čtyřikrát skončil na druhém místě. K pozitivům tradičně patří vysoký podíl podnikatelů, firem i velkých zaměstnavatelů.

Město se může pochlubit velkým nárůstem obyvatel, nízkou dlouhodobou nezaměstnaností a místní podnikatelé mohou nabírat odborné pracovníky, protože podíl učňů a studentů odborných škol je velmi vysoký. Humpolecká radnice nadprůměrně dobře hospodaří.

Fakta

Desítka nejlepších měst pro podnikání (2015)

Vítězem se stal Humpolec. Stříbro patří Dobrušce a bronz Nové Pace. „Bramborová“ medaile putuje do Pardubic, za nimiž skončila Litovel.

Druhou pětku začíná Pelhřimov. Za ním následují sedmý Třinec, osmý Šumperk a deváté Nové Město nad Metují. První desítku uzavírá Pacov.

Zdroj: ČTK

Dobruška zlepšila podmínky pro podnikání. Její dobré umístění podtrhují především příznivé ceny stavebních pozemků a nízká dlouhodobá nezaměstnanost. Velmi dobře si město vede také v kritériích kapitálových výdajů, výdajích na dluhovou službu a v ukazateli iRatingu. Dobruška má dlouhé úřední hodiny a úspěch slavila i v testu elektronické komunikace.

Sestup Nové Paky z nejvyšší příčky podle agentury nutně neznamená, že se podnikatelům v Nové Pace nedaří. Město má vysoký iRating, velký objem čerpaných dotací z EU a velmi rychlé zvyšování počtu podnikatelů a firem. Nová Paka uspěla především v přístupu veřejné správy. Politika města v nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního z ubytovací kapacity nebo ze vstupného, patří v ČR k těm příznivějším a také daň z nemovitosti pro podnikatele nastavila radnice na nejnižší možnou úroveň.Co charakterizuje úspěšná města

Nejlépe hodnocená města se od ostatních odlišují především vyšším podílem velkých zaměstnavatelů, dobrou dostupností k dálniční síti a nižší nezaměstnaností, vyšším podílem učňů a studentů odborného vzdělávání, dobrým hospodařením radnic vyjádřeným iRatingem společnosti CRIF-CCB, vyšší likviditou a nižšími náklady na dluhovou službu.

Dále také spíše nižšími cenami vodného a stočného, dobrou mailovou komunikací živnostenských odborů a nižšími místními poplatky.

Fakta

Co se hodnotí v soutěži Město pro byznys

Co se hodnotí v soutěži Město pro byznys

Obce se ve výzkumu Město pro byznys hodnotí na základě 34 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.

Zdroj: ČTK

Zdroj:26.4.2016 ct24.cz str. 00 Ekonomikazemand//URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1767604-v-humpolci-se-podnikani-dari-potreti-vyhral-soutez-mesto-pro-byznys