V desítce nejlepších měst pro byznys je Litovel i Šumperk

V celorepublikovém žebříčku desítky měst přátelských k byznysu má Olomoucký kraj hned dva zástupce. U Litovelských organizátoři klání Město pro byznys 2015 ocenili mimo jiné částku, kterou radnice získala z evropských fondů. Šumperk zase v průzkumu zabodoval nízkým nastavením daně z nemovitosti a místních poplatků.

Nejlepším místem pro podnikání v Olomouckém kraji je desetitisícová Litovel. Alespoň podle nedávného srovnávacího průzkumu Město pro byznys 2015 agentury Datank, která žebříček podnikatelsky přívětivých měst sestavila již poosmé. Litovel uspěla i v celostátním měřítku, probojovala se na páté místo v Česku. V republikovém „top ten“ se umístil i druhý nejlépe hodnocený zástupce kraje – Šumperk, který skončil na osmém místě.
Litovel organizátory klání zaujala především podílem místní radnice na investicích a částkou, kterou v minulých letech obdržela z evropských fondů. Dotace získala například na rekonstrukci a rozvoj historické části města.

„A to hlavní, a o čem se moc nemluví, byla dekontaminace skládky (v místní části Nasobůrky, přičemž investice do ní si vyžádala téměř 400 milionů korun – pozn. red.). Z hlediska podnikání nám pomáhá průmyslová zóna v blízkosti dálnice a především pravidelná setkání s podnikateli,“ uvedl starosta Litovle Zdeněk Potužák.

Analytici ve svém hodnocení ocenili i obsah webových stránek města. K vítězství Litovle přispělo ovšem i to, že místní podnikatelé platí ve srovnání s kolegy z jiných měst Olomouckého kraje nejméně za vodné a stočné, a to 57,17 za metr krychlový. Pro srovnání například v Olomouci je to 84,22 koruny, v Prostějově 84,30 koruny, v Přerově 73 korun a ve Šternberku 69 korun za metr krychlový.

Vstřícný postoj města vůči byznysu hodnotí kladně i samotní podnikatelé. „Radnice nám nikdy neházela klacky pod nohy, naopak vždy byla vstřícná vůči našim plánům na rozšíření výroby,“ uvedl Jiří Mencl, ředitel společnosti SEV Litovel, která se zaměřuje na výrobu gramofonů. Druhé město krajského žebříčku, Šumperk, u pořadatelů klání zabodovalo vysokým podílem podnikatelů v ekonomicky aktivním obyvatelstvu. Dále pak skutečností, že ve většině kritérií, která měří hospodaření radnice, Šumperk patří k nejlepším v regionu. Podnikatelům pak radnice vychází vstříc nízkým nastavením daně z nemovitosti a místních poplatků. „Nejlepší jsme právě v těch kritériích, které můžeme ovlivnit, a to mě na tom těší ze všeho nejvíce,“ uvedl šumperský starosta Zdeněk Brož.

U Prostějova, který skončil v krajském hodnocení na třetí příčce, analytici vyzdvihli stejně jako u Šumperku hospodaření radnice a dále vysoký podíl výdajů na podporu veřejné dopravy. „V neposlední řadě máme dlouhodobě nastavenu nízkou daň z nemovitosti,“ podotkla primátorka Alena Rašková.

Na opačném konci žebříčku, respektive na samotném jeho chvostu skončila stejně jako loni Konice. Podle dřívějšího vyjádření vedení radnice hraje v neprospěch obce zejména jeho špatné dopravní napojení. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotil 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Nejlépe si v klání vedlo město Humpolec.

Fakta
Pořadí měst za Olomoucký kraj

1. Litovel
2. Šumperk