Třinec se stal Městem pro byznys Moravskoslezského kraje

Srovnávací výzkum Město pro byznys již podvanácté zhodnotil podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. V Moravskoslezském kraji letos první příčku obsadil Třinec, za kterým se na druhém místě umístila Ostrava a na třetím Frýdek-Místek.

“Město Třinec dokázalo zdárně zkombinovat přívětivý přístup veřejné správy k podnikatelům s kvalitními podmínkami pro podnikání. Vybojovalo si tak vítězství ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys Moravskoslezského kraje za rok 2019.
Výzkum zahrnuje všechny oblasti, které mají pro podnikatele a firmy strategický význam.
„Bylo to velice příjemné překvapení. Opravdu jsem nečekala, že bychom získali titul a přeskočili Ostravu. Nicméně už se nám podařilo zvítězit v roce 2015 a taky ještě jednou o rok později, takže nejde o pouhý výstřel, ale o dlouhodobou kontinuitu. Vždy říkám, že úspěch města stojí na třech základních pilířích, a to na stabilitě, kontinuitě a spolupráci,“ myslí si primátorka Třince Věra Palkovská. Podle ní se Třinci daří také díky dobré spolupráci s místními firmami a institucemi.

V části výzkumu hodnotící podnikatelské prostředí boduje Třinec vysokým růstem počtu ekonomických subjektů a také nízkou nezaměstnaností v kraji. Třinec také vynakládá nadprůměrné finanční prostředky do vzdělávání a veřejné dopravy.
„Bodujeme i jako dobří hospodáři, což mě v této době těší ještě o něco víc. A to se právě projevuje i teď, protože dopady koronaviru na rozpočty měst a obcí jsou a ještě budou obrovské. Naší výhodou je, že jsme vždy pamatovali na zadní vrátka,“ dodává primátorka.
Díky sestavenému žebříčku nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem může i veřejnost hodnotit práci zvolených zastupitelů.

„Město pro byznys pomáhá samosprávám na základě sdílení zkušeností orientovat se v podnikatelském prostředí. Veřejnost na zase může hodnotit práci svých zastupitelů. Sdílení dobré praxe a předávání zkušeností z jiných regionů jsou důvodem, proč Svaz měst a obcí výzkum podporuje,“ říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
V celorepublikovém srovnání spokojenosti podnikatelů s fungováním radnic je na tom Moravskoslezský kraj vůbec nejlépe. Podnikatelé jsou spokojeni s rozsahem úředních hodin, vstřícností při řešení problémů, kvalitou elektronické komunikace i podporou veřejné dopravy.

Zdroj: moravskoslezsky.denik.cz, 29. 8. 2020