Top místem pro podnikatele je podle výsledků soutěže Benešov

BENEŠOV Benešov obhájil titul Město pro byznys Středočeského kraje. Znamená to, že tu stále o podnikatele dobře pečují. Podle hodnotitelů má Benešov například kvalitní radniční webové stránky směrem k podnikatelům.

Třeba na hlavní stránce webu mají podnikatelé k dispozici svůj odkaz, pod nímž si zvolí k prohlížení to, co zrovna potřebují. Je tam přehled e-služeb, územní plánování či veřejné zakázky.

Úspěšné bylo město i v testu elektronické komunikace. Úředníkům zaslali zástupci soutěže fiktivní dotaz a prověřili tak rychlost, úplnost a správnost odpovědí.

K vítězství přispěl také fakt, že v Benešově je velmi nízká dlouhodobá nezaměstnanost – pod dvěma procenty. Radnice si podle výsledků vede dobře také v poměru dluhové služby k běžným příjmům. To se ovšem změní, protože letos si vedení města odhlasovalo čtvrtmilionový úvěr.

„Vítězství je signál, že prostředí, které Benešov vytváří pro podnikatele, je dobré. Máme ve městě dva brownfieldy, které hodláme využít pro další rozvoj. Chceme, aby se do Benešova stěhovali lidé a byl atraktivním městem pro podnikatele,“ řekl starosta Petr Hostek (ČSSD).

Kasárna chtějí změnit v novou městskou čtvrť

Jednou z opuštěných ploch je pětadvacetihektarový areál bývalých Táborských kasáren, které se plánují přeměnit na novou městskou čtvrť pro tisíce obyvatel.

Radnice nyní uvažuje o zbourání hlavní budovy, protože se nepodařilo sehnat žádného investora. Někteří však proti tomu protestují. A části obyvatel se nelíbí ani další myšlenka, že by v zadní části areálu vznikl obří rodinný zábavní park.

Za Benešovem se v Městu pro byznys umístil Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Tady například bodovali nejvyšším přírůstkem obyvatel a druhou nejnižší nezaměstnaností. Radnice měla nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace. V třetí Příbrami je vysoký podíl malých a středních firem a je také městem s vysokým počtem studentů. Radnice má nízkou dluhovou službu.

Samostatnou soutěžní kategorií agentury CzechInvest je Investičně atraktivní region. Přihlášky je možné zasílat ještě do konce března. Prvních šest nominovaných se představí na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu.

Zdroj: Mladá fronta DNES – Střední Čechy, 9. 3. 2018