Studentů s odborným zaměřením je v regionu velký nedostatek

Kladenský deník, Příbramský deník, Nymburský deník, Berounský deník, Boleslavský deník, Rakovnický deník, Pražský deník, Mělnický deník, Benešovský deník, Kolínský deník, Kutnohorský deník

Ve Středočeském kraji je studentů odborných škol jen polovina ze všech obyvatel ve věku 15 až 19 let, v Libereckém nebo Karlovarském kraji je to málo přes šedesát procent. Analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka situaci vysvětlil: „Nízký počet studentů s odborným zaměřením ve Středočeském kraji je dán blízkostí ku Praze. I proto počet učňů v hlavním městě převyšuje celorepublikový průměr. Dostatek učňů má i Královéhradecký a Olomoucký kraj.“ Přestože Praha v počtu studentů vede, je v poměru učňů a gymnazistů na posledním místě. Opačný výsledek hlásí v Ústeckém kraji, kde studenti odborných škol převyšují gymnazisty více než pětinásobně.