Starostům kazí spolupráci s místními firmami zákon o veřejných zakázkách

28. 11. 2013, Ekonom

Přesto se najdou i pozitivní příklady, kdy spolupráce radnic s místními firmami nedrhne. Například v Nymburku. Tamní firma Fančík již 15 let finančně podporuje fotbalový klub SK Polaban. Každý rok přispívá na provoz klubu a pomáhá i s realizací větších investic – prioritní je pro něj příprava mládeže.
„Nymburk se stal městem sportu. I proto jsme chtěli poděkovat panu Fančíkovi, že přispívá právě na sport,“ odůvodnil místostarosta města Zdeněk Vocásek, proč jeho radnice Fančíka nominovala na Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Ta vyzdvihuje firmy, jež pro své město dělají více, než je náplní jejich práce. Ve středních Čechách si vítězství odnesl právě nymburský podnikatel.
V samotném srovnávacím výzkumu, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města, zvítězila ve Středočeském kraji Příbram. Na druhé příčce se umístil Benešov. Třetí pozici obsadilo Mnichovo Hradiště.
V pražském kole výzkumu se podnikatelsky nejpřívětivější částí stala Praha 2. A to díky vysokému podílu podnikatelů i firem, podpoře webových stránek nebo dotacím Evropské unie. Na druhé příčce se umístila Praha 20. Třetí pozici obsadila Praha 8. „Jdeme cestou elektronických aukcí. A i podnikatelé vidí naši snahu o zprůhlednění,“ říká tajemník úřadu vítězné Prahy 2 Michal Kopecký, který ocenění za první místo přebíral.
Cenu za příkladnou spolupráci s radnicí v Praze získala společnost Metrans, která podporuje kulturní a společenské akce v městské části Praha 22, jako jsou například tradiční dětské dny, setkání seniorů, činnost místního divadla, muzea či fotbalový klub FC Čechie.
„Spolupráce je dlouhodobá, velmi výrazná je podpora našeho divadla,“ uvedla tajemnice Prahy 22 Olga Jandová.
Vyhlašovatelem srovnávacího průzkumu Město pro byznys je týdeník Ekonom, partnery Komerční banka, Metrostav a Škoda Transportation, odbornými garanty Hospodářská komora a CRIF – Czech Credit Bureau, zpracovatelem průzkumu agentura Datank.

Vítězná města ve Středočeském kraji

Celkové pořadí Podnikatelské prostředí veřejné Přístup správy
1. Příbram 3. 1.
2. Benešov 1. 2.
3. Mnichovo Hradiště 2. 8.
4. Kladno 15. 3.
5. Votice 6. 12.
6. Beroun 10. 9.
7. Vlašim 9. 10.
8. Kralupy nad Vltavou 16. 5.
9. Dobříš 4. 22.
10. Brandýs/Labem-St. Boleslav 5. 19.

Vítězná města v hlavním městě Praze
Celkové pořadí Podnikatelské prostředí veřejné Přístup správy
1. Praha 2 2. 1.
2. Praha 20 12.–13. 2.
3. Praha 8 8. 7.
4. Praha 19 10. 4.–5.
5. Praha 5 3. 15.–16.
6. Praha 1 5.–6. 13.
7. Praha 4 1. 20.
8. Praha 12 12.–13. 4.–5.
9. Praha 6 4. 15.–16.
10. Praha 16 9. 11.