Stále více měst jde byznysu naproti, potvrdila anketa

Podle celokrajského srovnání měst Pardubice nabízejí komplexní podnikatelské prostředí. Špatně si nevedou ani Chrudim a Hlinsko.

PARDUBICE Už po desáté analytici agentury Datank podrobili detailnímu zkoumání všechna města a obce s rozšířenou působností v Česku, aby zjistili, jaké podmínky pro byznys z hlediska podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy nabízejí. Vyhodnocení se nevyhnulo ani městům v regionu.

 Odborníci vyhodnotili jako podnikatelsky nejpřívětivější město v kraji statutární město Pardubice.

Krajská metropole obsadila první místo jak v podnikatelském prostředí, tak v přístupu veřejné správy. Podle analytiků v podnikatelském prostředí Pardubice zabodovaly vysokým přírůstkem obyvatel, vysokým podílem malých a středních firem a vůbec nejvyšším podílem právnických osob. Celkový úspěch podpořil také nejvyšší počet studentů a učňů v odborném vzdělávání a nízká dlouhodobá nezaměstnanost.

Přístup veřejné správy také uspěl na jedničku. Ukázal to test elektronické komunikace, který hodnotí rychlost, vstřícnost a kvalitu odpovědí úředníků, do hodnocení promluvily i úřední hodiny na jednotlivých odborech.

„Kromě vstřícného přístupu živnostenského úřadu se Pardubice celkově snaží otevřít město směrem k podnikatelům. Chceme více stavět, přilákat více podniků, a tím i lidí do regionu. S tím souvisí i klíčová podpora vzdělávání, zejména polytechnického. Aktuálně probíhají jednání o centrálních polytechnických dílnách. Chceme, aby Pardubice byly známé jako polytechnické město,“ okomentoval výsledné místo pro Pardubice, primátor Martin Charvát.

 Hned za krajským městem se jako druhá nejlepší umístila Chrudim.

V podnikatelském prostředí získala body za vysoký růst ekonomických subjektů a vyšším podílem malých a středních podniků. Z hlediska veřejné správy jde město byznysu naproti nízkou daní z nemovitosti, podnikatelsky přívětivé jsou také chrudimské webové stránky. Město rovněž vydává dostatek finančních prostředků na veřejnou dopravu.

Pro ostatní jsou výsledky povzbuzením do budoucna

„Takové ocenění samozřejmě potěší, z hlediska podnikajících subjektů je lze brát jako povzbuzení do dalších aktivit. Zároveň také může přitáhnout další zájemce, v naší průmyslové zóně volné místo ještě je,“ sdělil starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Třetí Hlinsko v podnikatelském prostředí boduje nejvyšším podílem podnikatelů v kraji, nejnižší nezaměstnaností a rovněž velmi nízkou nezaměstnaností mladých. Drží si nízké ceny stavebních pozemků a nízkou daň z nemovitosti.

Jak ukazuje žebříček srovnávacího výzkumu, špatně si vůči podnikatelům nevedou ani další menší města, jako jsou Přelouč, Lanškroun či Holice.

Do výzkumu se jednotlivá města nepřihlašují, jsou do hodnocení zařazena automaticky. Odborníci každoročně srovnávají celkem 205 obcí a 22 městských částí Prahy ve dvou hlavních oblastech – podnikatelském prostředí a přístupu veřejné správy, tedy v oblastech, které mají pro podnikatele a firmy strategický význam.

 V první se hodnotí například počet podnikatelů a zaměstnavatelů vzhledem k velikosti města, kvalita lokality včetně dopravní dostupnosti, ceny pozemků, bytů a znečištění životního prostředí, přírůstek a věková struktura obyvatel, míra nezaměstnanosti, výše mezd, počet studentů a učňů.

V kategorii, která zkoumá přístup veřejné správy, se města srovnávají podle výše městských investic, nákladů na splácení dluhů nebo čerpání evropských dotací. Rovněž se posuzuje kvalita komunikace s podnikateli a občany, výše různých poplatků, daně z nemovitosti a kvalita základních škol.

Krajské výsledky

Město pro byznys

1. Pardubice
2. Chrudim
3. Hlinsko
4. Přelouč
5. Lanškroun
6. Holice
7. Česká Třebová
8. Ústí nad Orlicí
9. Vysoké Mýto
10. Svitavy
11. Žamberk
12. Polička
13. Králíky
14. Moravská Třebová
15. Litomyšl

Zdroj: 5plus2, 16.3.2018