Rating českých měst a krajů

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka

——————–

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti devíti českých měst a krajů ze stabilního na pozitivní. Důvodem jsou dobré provozní výsledky a klesající zadlužení.

——————–

Ještě před pár desítkami let to bylo jen město na okraji republiky. Dneska Ostrava roste a vidí to i investoři. Kraj je láká především technologickým zázemím.

Radim BABINEC, náměstek primátora Ostravy /ANO/

——————–

Zatímco v Praze dneska investoři nemají kde, tak Ostrava se naopak musí usilovně snažit, aby investory získávala.

——————–

Severomoravská metropole před pár dny vyhrála cenu Město pro byznys. Že se Ostrava mění, vidí i mezinárodní ratingová agentura Moody´s. Ta jí teď zlepšila takzvaný výhled ohodnocení úvěrové spolehlivosti, v překladu, jak dokáže splácet své dluhy a hospodařit s majetkem.

Martin PĚLUCHA, Národohospodářská fakulta, VŠE v Praze

——————–

S největším vlastně podílem úspěchu má na tomto podle mého názoru tedy výkonnost české ekonomiky, což se promítá do toho výběru daní.

——————–

Ze stabilního na pozitivní. Takový výhled hodnocení změnila agentura nejen Ostravě, ale i dalším osmi městům a krajům. Kromě metropolí, jako je Praha a Brno, jsou podle Moody´s důvěryhodné i Klatovy, Liberec, Česká Lípa nebo Třebíč. A dobře prý hospodaří taky Ústecký a Liberecký kraj.

Pavel DRAHOVZAL, výkonný ředitel, Svaz města obcí ČR

——————–

Dané město, daný kraj hospodaří s těmi veřejnými prostředky efektivně, že se je snaží využívat opravdu ve prospěch obecně, obecně prospěšných záležitostí.

——————–

Agentura Moody´s se k těmto krokům rozhodla přistoupit po tom, co minulý stejným způsobem zlepšila výhled úvěrového ratingu České republiky. Redakce a Tereza Beránková, Česká televize.

Zdroj: ČT1, Zprávy ve 12, 25. 4. 2018