Ráj pro firmy? Holešov, tvrdí nový výzkum

Kroměřížský deník

Město má málo lidí bez práce i vstřícné chování k podnikatelům

Kroměřížsko – Jako podnikatelsky nejpřívětivější město Zlínského kraje byl vyhodnocen Holešov. A to díky nízkému podílu dlouhodobě nezaměstnaných, výši průměrného platu, vstřícnosti radnice či z pohledu podnikatelů užitečné webové stránky. Na druhém místě skončila ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys Bystřice pod Hostýnem, třetí příčku obsadil Zlín. Výzkum hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a dvaadvacet městských částí hlavního města České republiky už pět let. Obce se hodnotí na základě padesáti kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.
Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním ovlivnit radnice.
V kategorii týkající se přístupu veřejné správy získal Holešov krajské prvenství. „Ocenění je pro nás velmi významné a hodně zavazující. Myslím, že nejsme sami, kdo se snaží o to, aby se v našem městě dobře žilo. Všichni chceme, aby se u nás dařilo podnikatelům, protože bez nich se neobejdeme. Bohužel jsme občas limitováni zákony, v současné době například tím o veřejných zakázkách,“ zhodnotil včera Rudolf Seifert, místostarosta Holešova.
Pokračování na straně 3

Ráj pro firmy? Holešov, tvrdí studie
Dokončení ze strany 1

Společnost Elko ep, která sídlí právě v Holešově, získala letos první místo ve Zlínském kraji v soutěži Firma roku. Jednatel společnosti Jiří Konečný se domnívá, že Holešov si pro podnikání stojí v mnoha ohledech dobře.
„Myslím, že hlavním faktem je dálnice šest kilometrů od firmy, také dostatek kvalifikované pracovní síly, výhodné platové podmínky v regionu, dostatečná infrastruktura a poměrně klid,“ vysvětlil Konečný.
Podle něj by mohla v Holešově ještě vzniknout privátní firemní mateřská školka.
„Uvažujeme o tom a myslím, že by ji určitě využili i ostatní podnikatelé a firmy,“ míní Konečný.
V cenách stavebních pozemků a bytů, v dostupnosti pracovní síly, počtu dětí ve třídě či rozsahu úředních hodin radnice si nejlépe vedla Bystřice pod Hostýnem, která byla oceněna druhým místem. Vyzkoušela si však i pozici prvního místa v prvním ročníku výzkumu.
„Výsledky ankety jsou jedna věc, a skutečný byznys ve městě věc druhá,“ zdůraznila mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.
Díky ocení žádné velké změny vedení města neočekává. „Už několik ročníků soutěže ukázalo, že ani vítězství neznamená žádný příliv nových podnikatelů. Proto význam druhého místa nijak nepřeceňujeme, ale na druhou stranu jsme rádi, že Bystřice je konkurenceschopné město, vstřícné ke svým občanům i podnikatelům,“ vysvětlila Janečková. Podnikatel Petr Vaněk z Bystřice pod Hostýnem si podmínky ve městě docela pochvaluje. Podle něj je ale nejen v Bystřici stále problém v nezaměstnanosti lidí a člověk se sám musí snažit něco dokázat. „Podnikání je složité, vždycky je co zlepšovat a člověk na tom musí pracovat. Dnes se vše točí především kolem možností a kontaktů, které se člověku naskytnou, a musí je umět využít,“ konstatoval podnikatel.
Loni se krajským vítězem stala Kroměříž, letos se umístila až na pátém místě.

Celkové pořadí měst ve Zlínském kraji:
1. Holešov,
2. Bystřice pod Hostýnem,