Prvenství pro Blatnou! Stala se Městem pro byznys v jižních Čechách

Město Blatná se prosadilo v letošním ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Další stupně vítězů v rámci Jihočeského kraje obsadily Strakonice a Vimperk. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

Starostka Blatné Kateřina Malečková
„Pro mě je to neskutečný úspěch a vážím si toho proto, že se nám daří zlepšovat. Což je pro mě to nejdůležitější a určitě neusneme na vavřínech. Vsadili jsme teď na větší propojení podnikatelů s kulturou a dalším rozvojem města. A to se nám daří. Získáváme poměrně zásadní finanční prostředky na kulturní akce a myslím si, že je to docela znát i v tom, že se firmy cítí trochu vtaženy do dění města. My s nimi pořádáme i různé konference, zveme je na setkání a chceme se vzájemně slyšet. To je totiž důležité i pro naše strategické plánování,”uvedla starostka Blatné Kateřina Malečková.
Šestitisícová Blatná se může pyšnit velmi vysokým meziročním nárůstem počtu ekonomických subjektů, stejně jako nadprůměrným počtem malých a středních firem. V oblasti pracovního trhu panuje zdravé konkurenční prostředí, o čemž svědčí nadprůměrný počet uchazečů o jedno pracovní místo. Nové podnikatele může přilákat v rámci Jihočeského kraje na nízké úrovni se držící daň z nemovitosti.
Radnici se daří dobře hospodařit, což dokládají velmi nízké náklady na dluhovou a vysoká likvidita. Nejlepšího výsledku dosáhla Blatná v rámci regionu v kvalitě webových stránek, které jsou v rámci výzkumu posuzovány z pohledu podnikatele. Ten na nich nalezne v přehledné podobě vše potřebné jak pro komunikaci s veřejnou správou, tak třeba pro rozvoj nebo založení svého podnikání.
Strakonice skrývají podnikatelský potenciál, Vimperk je nejlepší v mystery testování
Příslibem pro budoucí rozvoj podnikatelského prostředí je v regionu nízké stáří populace Strakonic, s čímž jde ruku v ruce naopak nadprůměrný počet dokončených bytů v přepočtu na obyvatele. Radnice věnuje nadprůměrné finanční prostředky na rozvoj kultury a na sociální péči. Město dopadlo velmi dobře v testu elektronické komunikace, který sleduje rychlost a kvalitu odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.
Třetí příčku obsadil Vimperk, a to zejména zásluhou v Jihočeském kraji nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností. Cena stavebních pozemků, i přesto že svojí výší dohání ostatní, je v kraji stále nejnižší. Místní radnice hodně investuje, o čemž svědčí výrazně nadprůměrný podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích. A nejlepšího výsledku dosáhl Vimperk v již zmiňovaném testu elektronické komunikace.
Celkové pořadí jižních Čech: 1. Blatná, 2. Strakonice, 3. Vimperk, 4. Kraslice, 5. Milevsko, 6. Třeboň, 7. Dačice, 8. Jindřichův Hradec, 9. Písek, 10. Prachatice, 11. Český Krumlov, 12. Vodňany, 13. Soběslav, 14. České Budějovice, 15. Tábor, 16. Trhové Sviny, 17. Týn nad Vltavou.

Zdroj: jcted.cz, 30. 6. 2021