Průzkum Město pro byznys ocenil tři sídla

PARDUBICE Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys se v Pardubickém kraji staly opět Pardubice. První místo získaly z 12 ročníků již posedmé. Na druhém místě se letos umístila Přelouč, minulý rok druhá, na třetím Lanškroun.
V krajském městě je nejvyšší podíl firem, Pardubice těží také z dobré dopravní dostupnosti. Ve městě se rozvíjí bytová výstavba a je vysoký počet studentů a učňů v odborném vzdělávání. Magistrát nabízí podnikatelům největší rozsah úředních hodin a má nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace. Druhá Přelouč zaznamenala na poměry kraje nadprůměrný růst počtu ekonomických subjektů.
Ve městě také výrazně přibývá obyvatel, na což navazuje bytová výstavba, na které spolupracuje i radnice. Město má nejnižší podíl výdajů věnovaných na dluhovou službu a nadprůměrný podíl investičních dotací na celkových příjmech. Ve třetím Lanškrouně se rozvíjí malé a střední podnikání, nové podnikatele lákají nízké ceny stavebních pozemků a také nízká daň z nemovitosti. Přitom je ve městě nadprůměrný plat a nižší dlouhodobá nezaměstnanost.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 8. 9. 2020