Proč mají firmy rády Blovice? Protože jsme k nim vstřícní

9. 11. 2013, Mladá fronta DNES

BLOVICE V Blovicích se podnikatelům dobře daří. Přístup radnice si pochvaluje například firma Arteo cz, které prý úřad nabídl městské pozemky při rozšiřování provozu. A vyplatilo se. Firma zaměstnance postupně přibírala a dnes zaměstnává až 70 převážně místních lidí. Arteo cz na oplátku pomáhá městu. Sponzoruje tamní školku, školu i dům dětí. „Firmám se u nás líbí, proto máme třetí nejnižší nezaměstnanost v Plzeňském kraji,“ svěřil se starosta Jan Poduška (na snímku).

* Co může město udělat pro firmy, aby se jim v Blovicích líbilo?

Především se snaží v dobrém slova smyslu působit na státní správu, aby byli úředníci k podnikům vstřícní. Samozřejmě při dodržování všech zákonů.

* To tedy říkáte úředníkům: buďte na podnikatele hodní?

Říkám, buďte k nim vstřícní. Poraďte jim, aby se dostali ke svým záležitostem co nejjednodušším způsobem.

* Poslouchají vás úředníci?

My máme štěstí, že město je menší a lidé se v něm znají, takže si takříkajíc vidíme do talíře. Když třeba na stavební úřad přijde nějaká firma, tak se snažíme poradit, aby se dostali ke stavebnímu povolení co nejkratší cestou. To znamená, že podnikatele úředníci upozorní na rizika, která by je mohla potkat. Podobně se to týká odboru životního prostředí. Opravdu to funguje.

* Opravdu jsou pak u vás lhůty kratší než jinde? Firmy na různá povolení dosáhnou dříve, když jsou úředníci vstřícní? Je to vidět?

Samozřejmě, že je to vidět. Protože když úředníci neporadí, a to se týká i lidí, kteří staví rodinný domek, tak se stane, že se stavební řízení natahuje, protože se někdo odvolá a případ řeší krajský úřad. My se v kolektivu našeho úřadu snažíme předem upozorňovat na rizika. A firmám se u nás líbí, proto je zde třetí nejnižší nezaměstnanost v Plzeňském kraji.

* Jak lákáte firmy do města?

Město plní základní funkce, které má v popisu práce. Máme dobré školství, třeba gymnázium či odloučené pracoviště odborného učiliště Oselce, které patří Plzeňskému kraji. Máme slušné zdravotnictví i uspokojivou obchodní síť. Je zde navíc železnice.

* Ale to je i v jiných místech a stejně tam firmy nejsou. To musí být ještě v něčem jiném.

Na Blovicku žije hodně lidí, kteří dříve pracovali ve Škodovce. Pamatuji, když k nám dorazila jedna německá firma a vyprávěla, proč si vybrala Blovice. Zapíchli prý kružítko, udělali kruh dvacet kilometrů od Plzně a řekli, tam jdeme, protože tam budou bývalí Škodováci.

* A ještě k tomu vstřícní úředníci.

Přesně tak.

* Kolik je u vás firem?

Důležité je, že je zde několik velkých – třeba bývalá Škodovka přejmenovaná na Lekov, teď se jmenuje Faiveley Transport. Vyrábějí tam komponenty na elektrická vozidla. Výrobky vyváží do Ameriky, Číny i Japonska.

* Jak vysoká je u vás nezaměstnanost?

Necelých šest procent, nižší je pouze v Přešticích a ve Stodě.

* I v Plzni je vyšší?

Ano, i tam je vyšší. Dnes k nám dojíždí hodně lidí i z Plzně, protože firmy u nás mají tradici.

* Stěhuje se k vám víc lidí, než se odstěhovává?

Ano. To je jedna z věcí, kterou se chlubím. Že jsme vlastně venkovské město, které má 4200 obyvatel a počet lidí nám neustále stoupá.

* Je to pracovními příležitostmi?

Ano, určitě. Každý rok si děláme rozbory, jestli počet přistěhovaných převyšuje odchozí. Protože počet narozených dětí proti počtu zemřelých lidí je u nás zhruba stejný a přírůstek jsou tedy opakovaně přistěhovalci. A když se s nimi bavíme, chválí si, že do Plzně na větší nákup nebo za kulturou je to kousíček a město má všechny věci, které potřebují. Jak už jsem říkal třeba zdravotnictví.

* A máte rozvojové zóny na stavbu bytů, což je také základní předpoklad rozvoje?

Rozvojová zóna na další výstavbu u nás je. Nyní ale vzhledem ke krizi není tolik zájemců jako v dřívějších letech. V současné době prodáváme pozemky na byty. Zrovna včera jsem byl podepsat smlouvu s dalšími zájemci. Byli to dva mladí, ročník asi 1987. Jeden z Milevska a druhý z Plzně. Ptal jsem se, proč si vybrali na stavbu domku Blovice. Prý oba sehnali stálé zaměstnání na zdejší záchranné službě. On bude pracovat jako řidič, ona jako zdravotní sestra. Chválili si, že Blovice mají školu, školku a dům dětí.

Výsledky soutěže Město pro byznys v Plzeňském kraji

1. Rokycany