Pro podnikání v kraji byl loni nejpřívětivějším městem Cheb

KARLOVY VARY Městem pro byznys se v Karlovarském kraji za rok 2017 stal Cheb. Ocenění získalo město mimo jiné díky přehledným webovým stránkám, nízké nezaměstnanosti nebo vyššímu přírůstku obyvatel.

Analytická agentura Datank ve výzkumu Město pro byznys hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Na druhém místě skončila v Karlovarském kraji Aš, třetím nejlepším městem pro podnikatele bylo podle výzkumu město Mariánské Lázně.

„Město Cheb velmi vynikalo v testu elektronické komunikace, což je jedno z kritérií, které město může přímo ovlivnit. Dále bych zmínil podporu veřejné dopravy a velmi dobré webové stránky směrem k podnikatelům. Podnikatelé tam mohou dostat důležité a přehledně strukturované informace o tom, co se ve městě z hlediska podnikatelského prostředí děje,“ řekl za organizátory David Pavlát.

Rozhodoval také počet menších firem

K výsledku Chebu přispěl například i vyšší podíl malých a středních firem. Jako druhé nejlepšíměsto pro byznys výzkum vyhodnotil Aš. Je tam dlouhodobě nízká nezaměstnanost a nejvyšší přírůstek obyvatel v kraji. Město má také nejvyšší podíl kapitálových výdajů v rozpočtu.

Na třetím místě skončily Mariánské Lázně, kde byl nejvyšší podíl podnikatelů a nejvyšší růst počtu ekonomických subjektů. Město má také nízký index stáří a podporuje veřejnou dopravu.

Výzkum tak ukázal, že nejlepší prostředí pro podnikatele bylo v loňském roce v Karlovarském kraji na Chebsku.

Výzkum Město pro byznys hodnotí všechna města a obce s rozšířenou působností v Česku. Na dalších příčkách se v Karlovarském kraji za loňský rok umístily Karlovy Vary, Kraslice a Ostrov.

Za rok 2016 vyhodnotila agentura Datank jako podnikatelsky nejpříznivější město Ostrov, o rok dříve to byly Mariánské Lázně.

Zdroj: Mladá fronta DNES, Karlovarský kraj, 2. 3. 2018