Pro podnikání je ideální Kroměříž

Průzkum Město pro byznys, který v regionu hledá ideální lokality z pohledu podnikatelů, vyhrála Kroměříž.. Druhý skončil Holešov, Kroměřížsko se tak stává velmi dobrou adresou.

Nejnižší daň z nemovitosti nebo vysoká částka dotací, kterou místní radnice získala pro město, pomohla Kroměříži k vítězství v anketě Město pro byznys 2015.

„S výsledkem mohu souhlasit. Samozřejmě se však najdou věci, které podnikatele v Kroměříži trápí, třeba zpoplatněný obchvat města, kvůli kterému je hustá doprava v centru,“ reagovala ředitelka Okresní hospodářské komory v Kroměříži Jaroslava Nováková.

Naopak pochválit mohla komunikaci s radnicí nebo rozsah úředních hodin na místním živnostenském úřadu.

„Právě chystáme anketu mezi podnikateli, abychom věděli, co potřebují. Na podzim to probereme se zástupci města,“ dodala Nováková.

Zakázky musí město soutěžit, nelze preferovat místní firmy

Podobná setkání se v Kroměříži konají pravidelně, ve skutečnosti z nich ale konkrétních změn vzejde jen málo. Jde o to, že jakákoliv radnice může svými kroky podnikatelům spíše uškodit, třeba navyšováním poplatků za zábor veřejného prostranství nebo už zmíněnou daní z nemovitosti.

Pokud je ale má město nastavené nízko jako Kroměříž, možnosti další pomoci už jsou omezené.

„Zakázky musíme soutěžit a nemůžeme přitom preferovat místní firmy. Nemáme třeba ani byty, které bychom mohli nabídnout nově příchozím zaměstnancům společností, pokud by se zásadně rozrostly,“ poznamenal místostarosta Marek Šindler.

To uznávají i sami podnikatelé. „V Kroměříži není nic špatně, nedostatek kvalifikované pracovní síly radnice nevyřeší, ten je plošně v celé zemi,“ řekl jednatel kroměřížské společnosti Walmag Filip Šejba.

Potýká se třeba s různými názory finančních úřadů, kdy jednotlivé pobočky vykládají stejnou věc různě a liší se i nároky. Ani to ale město neovlivní a firmu s 55 zaměstnanci Šejba rozhodně nemá důvod stěhovat na jiné místo.

Zlín bodoval nízkými poplatky a přístupem k podnikatelům

Druhý v pořadí skončil sousední Holešov, který soutěž vyhrál v loňském roce.

Holešov má dlouhodobě nízkou nezaměstnanost, aktuálně činí 5,9 procenta, zatímco celé Kroměřížsko hlásí 6,8 procenta nezaměstnaných. Nejlepší hodnocení město získalo i za obsah webových stránek. „Těžíme z výhodné pozice. Jsme středobodem mezi většími centry a v blízkosti dálnice. Dobrá dostupnost s nízkou nezaměstnaností jistě souvisí,“ uvedl starosta Rudolf Seifert. I stabilita zdejších firem potvrzuje, že Kroměřížsko je dobrou lokalitou. Jen málo firem končí, naopak navyšují zakázky a drží zaměstnanost. Krajský Zlín obsadil třetí příčku. Bodoval přístupem radnice k podnikatelům a nízkými poplatky, navíc má nejvyšší podíl výdajů investovaných do dopravy, která se má dál zlepšovat.

Do dvou let zde navíc plánují vybudovat terminál mezi vlakovým a autobusovým nádražím.
Srovnávací výzkum dělá osmým rokem analytická společnost Datank a zahrnuje do něj 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Podstatou je vyvolat diskusi o podpoře malého a středního podnikání a poskytnout zpětnou vazbu radnicím.

Město pro byznys 2016

1. Kroměříž
2. Holešov
3. Zlín