Pro byznys je v kraji nejlepší Hradec

Nejlepším místem pro byznys je v Jihočeském kraji Jindřichův Hradec, podnikatelům se daří i v Písku nebo v Milevsku. Naopak zaostávají České Budějovice, které letos ve výzkumu agentury Databank skončily dvanácté. A na chvostu jsou Český Krumlov a Kaplice.

Hlavním důvodem, proč Jindřichův Hradec v letošním výzkumu Město pro byznys zvítězil, je rychlý nárůst ekonomických subjektů a také nízká nezaměstnanost. V krajském srovnání vykazuje radnice podle výzkumu velmi dobré ekonomické výsledky. Má nejnižší náklady na dluhovou službu a druhý nejlepší iRating.

Vedení města může těšit také to, že obsah jeho webových stránek je analytiky hodnocen nadprůměrně. „Razíme cestu podpory menších a středních podniků, které zaměstnávají velké množství našich obyvatel. Nejdůležitější je pro nás otevřená komunikace a spolupráce s Hospodářskou komorou ČR. Pravidelně se s podnikateli setkáváme a diskutujeme o problémech a možnostech růstu podnikatelského prostředí,“ uvedl místostarosta Jindřichova Hradce Bohumil Komínek (ČSSD).

Dále poznamenal, že mezi problémy patří málo městských pozemků. „Při realizaci projektů pro větší firmy bychom museli pozemky odkoupit. Doufáme, že se to v příštích letech zlepší, a jsem moc rád, že výzkum ukázal, že jsme na správné cestě,“ podotkl Komínek.

Na špici se stále drží i Písek, který loni ve výzkumu zvítězil a letos získal druhé místo. Písek má výhodnou polohu a také vykázal velmi dobré výsledky v objemu získaných dotací. „Byli jsme mezi prvními, kteří začali s výstavbou průmyslové zóny, a i přes občasné problémy jsme rádi, že ji máme. Do budoucna bychom rádi přilákali další investory a firmy, které by ji dokázaly kompletně a kvalitně zaplnit,“ vysvětlil místostarosta Písku Jiří Hořánek (ANO).

Milevsko, které letos skončilo třetí, se pyšní nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností a velmi dobrou dostupností. Radnice vychází podnikatelům vstříc. Ti ocení především nízké ceny bytů, nízké poplatky za pobyt a za vodné a stočné.

„Milevsko je známé tím, že si žije svým životem a má bohatý kulturní program, ale v poslední době úspěšně vymýšlíme a realizujeme také projekty na podporu malých a středních podnikatelů. Prioritou číslo jedna je však stále spokojený život našich obyvatel, a tedy i podnikatelů a jejich zaměstnanců,“ podotkl starosta Ivan Radosta (Jihočeši 2012).

Pravidelně se s podnikateli setkáváme a diskutujeme o problémech Bohumil Komínek, místostarosta Jindřichova Hradce

Foto autor| Foto PRÁVO – Vladimír Vácha
Foto popis| Jindřichův Hradec dokáže využít i potenciál místních památek k rozvoji turistického ruchu a služeb.
Regionalni mutace| Právo – jihozápadní Čechy

8.3.2016 Právo str. 10 Západní Čechy – Plzeňský kraj, Karlovarský kraj