Podruhé třetí. V Dobrušce se podnikatelům prý daří

13. 12. 2013, Rychnovský deník

Dobruška se umístila třetí za druhou Příbramí a prvenství připadlo Humpolci. Hodnoceny přitom byly všechny města či obce s rozšířenou působností, což představuje 205 míst.
Podle průzkumu bylo silnou stránkou Dobrušky mimo jiné pátý největší počet úředních hodin, rychlost a odbornost úředníků, nízká cena stavebních pozemků anebo i nízké náklady spojené s pořízením bytu. „Domnívám se, že naší devizou jsou právě úředníci, kteří pracují kvalitně a rychle,“ poznamenal starosta.
Samotní podnikatelé ocenění vítají, avšak rozhodující je pro ně schopnost se uživit a vydělat peníze.
„O tomto ocenění jsem zatím ani neslyšel, asi je to tím, že je to čerstvá zpráva. Nemyslím si ale, že tato cena by nějak zasáhla do našeho podnikání. Dle mého názoru je úplně jedno, v jakém městě člověk podniká, záleží pouze na něm. A na tom, jakou má klientelu. Pochybuji, že by se nám zvýšily nabídky, jen kvůli tomu, že máme firmu v Dobrušce. Samozřejmě je ale dobré, že se město takto umístilo, doufejme, že se to tu kladně projeví,“ říká jeden z místních podnikatelů, truhlář Jan Bárnet.
Další zlepšování služeb pro podnikatele město v podobě vyhlášek či nařízení neplánuje. Ostatně podle starosty jsou vyhlášky spíše podnikatelům na překážku, než ku pomoci.
„S většinou podnikatelů se známosobně,potkáváme se a já se s nimi snažím řešit jejich problémy. Oslovit mě mohou kdekoliv, na ulici, na úřadě, na některé z akcí. Samozřejmě ne všichni mají nějaké potíže a také ne všechny jdou vyřešit, ale snažíme se najít východisko,“ dodává Petr Tojnar s tím, že právě takto otevřený přístup je tím nejlepším.
Z výsledků letošního, již šestého ročníku průzkumu také vyplynulo, že mnoho radnic se rok od roku snaží přístup k podnikatelům zlepšit. Oproti loňsku se tak například zvýšil průměrný rozsah úředních hodin z 23 na 24,5 hodiny týdně. „Zajímavý je také vývoj poplatků. Počet radnic, které nevybírají poplatek ze vstupného, stoupl ze 137 na 143. Poplatek za stánek nevybírala v roce 2011 jedna radnice, v roce 2012 čtyři radnice a v roce 2013 šest radnic,“ dodal Ondřej Pivoňka, analytik agentury Datank, která výzkum zpracovávala.

Výsledky Celorepublikové výsledky srovnání měst a obcí s rozšířenou působností.

2013 1. Humpolec 2. Příbram 3. Dobruška 2012 1. Přelouč 2. Humpolec 3. Dobruška 2011 1. Nová Paka 2. Humpolec 3. Nové Město nad Metují