Podnikatelům se líbí v Nové Pace. Chválí i úředníky

30.11.2011 Hospodářské noviny str. 16 Česko
Barbora Strnadová
Město pro byznys

Výzkum Město pro byznys hodnotil přes 200 obcí a městských částí. Boduje Královéhradecko

První místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys získala Nová Paka, druhý skončil Humpolec. Třetí příčku obsadilo Nové Město nad Metují. Výzkum již čtvrtým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí v 205 obcích České republiky a 22 městských částech hlavního města Prahy. Obce jsou ve výzkumu Město pro byznys hodnoceny na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí: podnikatelské prostředí, kvalita lokality, pracovní trh, kvalita veřejné správy, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli.
Byznysmeni ve vítězných obcích si pochvalují, že města vyvěšují výběrová řízení na veřejné zakázky a jejich konečnou cenu na svých webových stránkách. Firmy a lidé tak mají kontrolu, jak radnice hospodaří se svěřenými prostředky.
Body získala města také za dostupnost úředníků mimo oficiální hodiny, tedy věc v minulých letech téměř nepředstavitelnou.
Partner výzkumu Eurovia CS ocenil město s nadprůměrnými výsledky v některé z dílčích kategorií. „Speciální ocenění za dobrý přístup veřejné správy udělujeme Chomutovu za jeden z nejnižších ratingů zadluženosti, nadprůměrný počet úředních hodin, podporu veřejné dopravy, úspěšné získávání evropských dotací a vynikající výsledky v pěti vlnách elektronické komunikace,“ informoval Martin Borovka, generální ředitel Stavební skupiny Eurovia CS.
Loni se nejlepším městem pro podnikání stal Písek, Nová Paka skončila na druhém místě. Celorepublikový žebříček mezi městy s nejlepšími podmínkami pro podnikatele Město pro byznys vyhlašuje každoročně týdeník Ekonom.

Více čtěte již tento čtvrtek v týdeníku

Deset nejlepších měst pro podnikání v Česku 2011

1. Nová Paka
2. Humpolec
3. Nové Město nad Metují
4. Klatovy
5. Mariánské Lázně
6. Benešov
7. Ostrov
8. Hradec Králové
9. Třeboň
10. Tachov

Foto popis| záStupci OceNěNýcH měSt Zleva: Martin Klouda (Chomutov), Jiří Fiala a Jiří Kučera (Humpolec), Rudolf Cogan (Nová Paka), Petr Hable a Bronislava Malijovská (Nové Město nad Metují).
Foto autor| FOTO: EKONOM – JAN RASCH

O autorovi| Barbora Strnadová, barbora.strnadova@economia.cz