Podnikatelsky nejpřívětivějším místem jsou Horažďovice

Regionální mutace| 5plus2 – Klatovsko

KLATOVSKO

Příznivé ceny stavebních pozemků, nízké ceny bytů a vysoký podíl podnikatelů. To jsou jen některé z důvodů, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším místem Plzeňského kraje staly Horažďovice. Loni vítězné Rokycany jsou v letošním hodnocení druhé a pomyslná bronzová příčka patří městu Plzni. Těsně pod bednou skončily Klatovy. Výzkum Město pro byznys, který již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky, zpracovala agentura Datank.

V Horažďovicích jsou v rámci regionu nejnižší ceny bytů, k nižším patří také ceny stavebních pozemků a ve srovnání s ostatními městy kraje zaplatí podnikatelé v Horažďovicích nejméně za vodné a stočné. Nízké jsou také místní poplatky, které stanovuje radnice a které mohou podnikání ovlivnit.
Analytici agentury Datank kladně hodnotili také hospodaření radnice pod vedením dnes už bývalého starosty Karla Zrůbka. „Čtyřleté období jsme uzavřeli s přebytkem 40 milionů korun. Ve srovnání s podobně velkými městy fungujeme mnohem efektivněji. Byli jsme obezřetní při sestavování rozpočtu a projektujeme jenom to, na co máme peníze,“ vysvětlil Zrůbek.
V hodnocení hospodaření města jsou Horažďovice v posledních třech letech úspěšné v získávání evropských dotací, objem dotací z let 2011 až 2012 na jednoho obyvatele je druhý nejvyšší v kraji. V podílech výdajů radnice na investice jsou Horažďovice čtvrté a iRating společnosti CRIF – Czech Credit Bureau řadí toto město na třetí příčku v kraji. „Naše největší investice byla do vodovodů a kanalizací. Stavěli jsme také cyklostezku a významné investice šly do rozvoje bydlení,“ upřesnil Karel Zrůbek. Podnikatelé v Horažďovicích ocení také velkou konkurenci na trhu práce, to znamená vysoký počet uchazečů o jedno pracovní místo. V rámci kraje jsou v tomto ohledu Horažďovice druhé. Třetí místo obsadily v počtu studentů v odborném středním vzdělávání. „Máme tady střední školy, jejichž absolventi jsou v podstatě dokonale připraveni na současné podmínky v jejich oboru. Management škol hodně dbá na moderní vybavení, takže studenti v rámci praktické výuky pracují s tím vybavením, s jakým se dostanou do kontaktu v práci,“ uvedl Zrůbek. První místo získaly Horažďovice v počtu žáků ve třídě na základních školách.

Konečné pořadí Město pro byznys 1. Horažďovice; 2. Rokycany; 3. Plzeň; 4. Klatovy; 5. Stříbro; 6. Domažlice; 7. Tachov; 8. Horšovský Týn; 9. Nepomuk; 10. Přeštice; 11. Nýřany; 12. Blovice; 13. Sušice; 14. Kralovice; 15. Stod.