Podnikatelé pomáhají radnicím, chtějí ale zakázky

27. 11. 2013, Ekonom.cz

Což však neznamená, že by jejich vzájemné vztahy byly na bodu mrazu a že by snad majitelé firem na své obce rezignovali. Naopak, převažuje snaha pomáhat. Jedním ze vstřícných byznysmenů je i Pavel Holubář, jednatel šumperské společnosti SHM. Ta dlouhodobě podporuje charitativní organizace, školy a kulturní zařízení. “Od roku 2010 máme pevně stanovený procentuální podíl z našeho zisku, který na tyto účely věnujeme,” řekl Holubář týdeníku Ekonom, od něhož v rámci akce “Město pro byznys” převzal krajskou cenu starostů. Podle výše zisku firma s 80 zaměstnanci, která se specializuje na ochranné povlaky na stroje, každoročně takto posílá 300 až 700 tisíc korun.

V Moravskoslezském kraji stejnou cenu získala opavská firma Ferram vyrábějící především důlní technologie. Podporuje sportovní a kulturní akce i vzdělávání. “Ve městě jsme obnovili mecenášský Rotary klub, který tady existoval ve 30. letech,” říká Břetislav Tůma, generální ředitel firmy Ferram.

Vítězem olomouckého kola srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž Ekonom ve spolupráci s agenturou Datank mapuje už šestým rokem podnikatelský potenciál větších českých a moravských obcí, se tentokrát stala Litovel. Jako ukázku užitečných vzájemných vztahů mezi samosprávou a podnikateli uvedl její starosta Zdeněk Potužák to, že se tam po dohodě s místním pivovarem konečně podařilo otevřít učňovský obor pivovarnický sládek.

Nejlepším Městem pro byznys v Moravskoslezském kraji se stala obec Odry. Tamní starosta Pavel Matůšů chválil hlavně spolupráci s firmou Hein & spol. vyrábějící kachlová kamna.

Na setkání zástupců radnic zazněly i výtky. “Závidím svým předchůdcům, kteří před sto lety stavěli radnici. Postaral se o to místní stavitel a nikoho ani moc nepřekvapilo, že se později stal starostou,” řekl prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Zástupci vítězných měst Olomouckého kraje 2013: zleva tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský (2. místo) a starosta Litovle Zdeněk Potužák (1. místo). Jako třetí se umístil Lipník nad Bečvou.

Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí v Olomouckém kraji obdržel jednatel společnosti SHM Pavel Holubář. Jeho firma pravidelně v celém regionu a zejména v Šumperku podporuje charitativní organizace.

Zástupci vítězných měst Moravskoslezského kraje: zleva místostarosta Nového Jičína Přemysl Kramoliš (2. místo), starosta Oder Pavel Matůšů (1. místo) a místostarosta Hlučína Alfons Laňka (3. místo).

Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí v Moravskoslezském kraji získala firma Ferram. “Chvála by měla padnout i na další firmy v Opavě,” řekl skromně generální ředitel Břetislav Tůma.