Podnikatelé a radnice na jedné lodi? Jak kde. Nejlépe komunikují ve Vimperku

3. Vítkov (3.)
4. Žamberk (142.-143.)
5. Zábřeh (5.)
6. Rožnov pod Radhoštěm (3.)
7. Konice (20.)
8. Vyškov (10.)
9. Nový Jičín (102.)
10. Frenštát pod Radhoštěm (8.)

Komunikace podnikatelů s radnicemi je mnohdy nevyhnutelná a právě rychlost a dobrá rada může v mnoha případech výrazně pomoci. Ne ale každá samospráva reaguje dle očekávání podnikatelů.

Nejlépe mezi 227 radnicemi dopadlo město Vimperk, které už v loňském roce skončilo na čtvrtém místě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Datank, která na každou radnici poslala celkem tři vlny dotazů a hodnotila se nejen rychlost odpovědi, ale také její kvalita.

Na druhém místě skončily Pardubice a na třetím místě zůstal z loňského roku Vítkov. Snad skokanem roku bylo město Žamberk, které si polepšilo ze 142. místa na 4.

V globálním pohledu poklesl meziročně podíl radnic, které vůbec neodpověděly, a to ze 6 na 5 procent. “Je to ale na úkor rychlosti. Zatímco v loňském roce odpovědělo během jednoho dne 83 procent radnic, letos to bylo jen 76 procent,” říká Ondřej Pivoňka, analytik ze společnosti Datank.

Jak jednat s úřady?

Podnikatelé budou moci doložit některé doklady živnostenskému úřadu jen jednou, navrhuje novela – čtěte ZDE

Co vás čeká, když se rozhodnete založit společnost a na co nezapomenout? – čtěte ZDE

Jak začít podnikat? Poradíme, co vás na úřadech čeká a jak si byrokratické kolečko zkrátit

Vstřícnost vs. odbornost a rychlost

“Pozitivně hodnotí podnikatelé jak dostupnost úřadu, tedy webové stránky nebo rozsah úředních hodin, tak odbornost a vstřícnost samotných úředníků,“ uvedl analytik z Datank.

Horší je to ale s rychlostí vyřizování agendy a transparentností radnice, s nimiž je spokojen už jen přibližně každý druhý podnikatel.

“Nejčastěji se podnikatelům nelíbí zvýhodnění konkurence a diskriminace v rámci veřejných zakázek,” dodává Pivoňka.

Spokojenost s přístupem radnice

Zdroj: Průzkum společnosti Datank v rámci soutěže týdeníku Ekonom Město pro byznys

Nejhorší pověst mají úředníci v Praze a Ústeckém kraji. Naopak nejtransparentnější úředníci jsou v Jihočeském a Královéhradeckém kraji.

Spokojenost s otevřeností a transparentností radnic

Skončeme ale pozitivními zprávami, protože celkem 67 procent podnikatelů je spokojeno s přístupem radnice v místě svého podnikání a nemají s ní zásadní problém. Situace by tedy nemusel být tak špatná.