Podnikání v Praze? Nejlépe dopadly centrální městské části

Centrum hlavního města ukázalo svůj podnikatelský potenciál. Na prvních dvou místech se umístily Praha 2 a Praha 1. Stupně vítězů Města pro byznys 2017 doplnila sousedící Praha 7. Srovnávací výzkum, který zpracovává analytická agentura Datank, hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Prahy. Analytici dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Praha 2 se v podnikatelském prostředí umístila na pátém místě a v přístupu veřejné správy je vůbec nejlepší ze všech městských částí. V podnikatelském prostředí se může pyšnit velmi vysokým podílem podnikatelů, druhým nejvyšším podílem malých a středních firem v hlavním městě a disponuje rovněž vysokým počtem ekonomických subjektů.

V přístupu veřejné správy je Praha 2 jasným vítězem. V testu elektronické komunikace, který zjišťuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelský dotaz, získala Praha 2 vůbec nejlepší výsledky a dobře obstála také ve scóringu úředních hodin.

Titul Město pro byznys získala Praha 2 již v letech 2012, 2013 a 2014. „Jsme mile překvapeni, že jsme se opět vrátili do čela. Praha 2 se dlouhodobě snaží být ve službách pro občany a podnikatele vlajkovou lodí. Aplikujeme v tomto ohledu všechny smysluplné novinky,“ komentuje úspěch tajemník Úřadu Městské části Praha 2 Michal Kopecký.

„Zvítězit mezi dvaadvaceti pražskými městskými částmi, kde je velmi silné konkurenční prostředí, je nádherné a zavazující zároveň. Chápu to jako kolektivní ocenění, jehož nelze dosáhnout bez nadšení a elánu týmu lidí, kterými jsem obklopen. Dřív nebo později se to totiž projeví, jestli někdo jen chodí do práce, nebo prací žije,“ řekl po převzetí ocenění tajemník Michal Kopecký.

Praha 1 má nejvyšší podíl podnikatelů, Praha 7 skokanem roku

Druhá nejúspěšnější městská část dosáhla výborného výsledku zejména nejvyšším podílem právnických osob a nejvyšším počtem ekonomických subjektů.  V přístupu veřejné správy vyniká Praha 1 podporou webových stránek ve vztahu k podnikatelům. Třetí nejlepší městskou částí je Praha 7. V podnikatelském prostředí zaznamenala dobré výsledky v podílu podnikatelů i podílu firem. Při srovnání s ostatními městskými částmi se zde daří rozvoji bytové výstavby, s čímž souvisí i pro Prahu nadprůměrný růst počtu obyvatel.

Zdroj: prazskypatriot.cz, 11. 3. 2018