Podnikání v kraji? Nejlépe ve Varnsdorfu, říká výzkum

Nejvíce učnů a studentů v odborném vzdělávání, vysoký iRating a celkový posun z páté na první příčku. To jsou hlavní důvody, které dělají z Varnsdorfu nejlepší místo pro podnikání v Ústeckém kraji. Stříbrnou příčku obsadil Chomutov a bronz bere Ústí nad Labem. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Most obsadil 11. místo, Litvínov poslední, 16. příčku. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.Varnsdorf poskočil z loňského pátého místa na první především díky vysokému hodnocení iRatingu, který mimo jiné pracuje se zadlužeností a hospodařením obce. Důvod vítězství můžeme vidět také v nejvyšším počtu studentů a učňů v odborném vzděláváním, kterých má tento správní obvod nejvíce v kraji. Ke stvrzení vítězství posloužily třetí nejvyšší kapitálové výdaje a čtvrtá nejnižší dluhová služba.

„Již nyní disponujeme jednou z největších středních a učňovských škol v regionu a od příštího školního roku bude fungovat také nová soukromá škola, která bude zaměřena čistě na učňovské školství a technické obory. Je to jeden z kroků, kterým se snažíme posunout vzdělávání v kraji na ještě lepší úroveň,“ okomentoval jeden z důvodů vítězství starosta města Stanislav Horáček.

Druhé místo přinesl Chomutovu především přístup radnice, jmenovitě druhý nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace živnostenského úřadu, kde se sleduje rychlost, vstřícnost a hlavně kvalitu a úplnost odpovědi, a druhý nejvyšší objem dotací z Evropské unie z období 2012­ 2014 přepočítaný na jednoho obyvatele města. Vstřícnost radnice dokazuje také velký rozsah otevíracích hodin živnostenského úřadu. V tomto kritériu je Chomutov druhý.

„Náš magistrát se dlouhodobě snaží, o co nejlepší komunikaci s podnikateli a celkově pracujeme na maximalizaci a zkvalitnění elektronického fungování radnice. I přes drobné porodní bolesti jsme se dostali do bodu, kdy se podnikatelům v Chomutově podniká lépe, než v dříve,“ uvedl primátor Daniel Černý.

Bronzovou příčku obsadil loňský vítěz, Ústí nad Labem. I přes pokles o dvě místa se v Ústí stále dobře podniká a je zde registrováno nejvíce firem v kraji a v podílu podnikajících fyzických osob je Ústí čtvrté. Potěšující je, že při stanovování daňě z nemovitosti zvolila radnice tu nejnižší v celém kraji. Nárůst počtu učňů a studentů naznačuje, že potenciálním zaměstnavatelům roste v obvodu dostatek odborně vzdělaných lidí. Vyhlášení regionálních výsledků výzkumu Město pro Byznys probíhá v letošním roce v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí ČR.

POŘADÍ MĚST V ÚSTECKÉM KRAJI

1. Varnsdorf 2. Chomutov 3. Ústí nad Labem 4. Žatec 5. Lovosice 6. Litoměřice 7. Děčín 8. Roudnice nad Labem 9. Teplice 10. Louny 11. Most 12. Bílina 13. Kadaň 14. Rumburk 15. Podbořany 16. Litvínov

Region| Severní Čechy//25.2.2016 Mostecký deník str. 02 Mostecko (spl, edb)