Podnikání se nejvíce rozvíjí v obcích kolem Prahy a Brna. Boduje i Olomouc

Jak se změnilo podnikatelské prostředí za posledních deset let? Ve kterých městech a obcích se dnes podnikatelům nejlépe daří? To zjišťovali analytici agentury Datank v rámci výzkumu pro projekt Město pro byznys. Předmětem jejich zájmu se stala data čtyř hlavních oblastí, týkajících se obyvatelstva, pracovního trhu, podnikatelského prostředí a ekonomiky. Součástí bylo také dotazníkové šetření na spokojenost s kvalitou komunikace mezi podnikateli a zástupci měst.

„Pokud jde o celkové srovnání stavu podnikatelského prostředí za posledních deset let, tak obecně platí, že větší rozvoj v přepočtu na obyvatele zaznamenávají menší města, jako jsou Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Říčany, Lysá nad Labem, Slavkov u Brna nebo Pohořelice. Z krajských měst je na tom nejlépe Olomouc, ale ani ta se nevejde do první sledované desítky všech měst a obcí s rozšířenou působností. Dobře na tom jsou také Plzeň a Pardubice,“ vyjmenoval zástupce projektu Město pro Byznys David Pavlát.

Shoda mezi podnikateli a zástupci měst podle něj panuje především v potřebě digitalizace, kterou považuje 98 procent představitelů měst a 89 procent podnikatelů za správné řešení pro efektivní správu měst. Celkem 98 procent měst a 93 procent podnikatelů se pak shodlo na tom, že by bylo přínosné, aby úřady mohly při zadávání veřejných zakázek upřednostňovat místní podnikatele, což ovšem naráží na zákonné limity.
Nejdynamičtější krajská města z hlediska rozvoje podnikání

Olomouc
Plzeň
Pardubice
Brno
Jihlava
České Budějovice
Hradec Králové
Zlín
Liberec
Ostrava
Ústí nad Labem
Karlovy Vary

Nejdynamičtější obce z hlediska rozvoje podnikání

Blovice
Říčany
Bohumín
Frýdlant nad Ostravicí
Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Telč
Lysá nad Labem
Jablunkov
Pohořelice
Tišnov

Nejdynamičtější obce v krajích

Jihočeský kraj: Blatná
Jihomoravský kraj: Slavkov u Brna
Karlovarský kraj: Aš
Královéhradecký kraj: Nová Paka
Liberecký kraj: Turnov
Moravskoslezský kraj: Kravaře
Olomoucký kraj: Mohelnice
Pardubický kraj: Přelouč
Plzeňský kraj: Blovice
Středočeský kraj: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Ústecký kraj: Roudnice nad Labem
Kraj Vysočina: Telč
Zlínský kraj: Holešov
Hlavní město Praha: Praha 22