Podnikání se nejvíc daří v Humpolci

21.10.2011 Jihlavské listy str. 01 Titulní strana
Antonín Zvěřina Region

Chcete začít podnikat? Nejlepší podmínky vám připraví Humpolec, Jihlava a Pelhřimov. Takové jsou výsledky letošního výzkumu Město pro byznys.

Nejlepším městem pro podnikání na Vysočině se již potřetí stal Humpolec. V konkurenci patnácti hodnocených měst se umístil nejlépe. Druhou příčku obsadila Jihlava, na třetím místě skončil Pelhřimov.
Loni čtvrtý Humpolec je letos v čele žebříčku zejména díky nejlepším dílčím výsledkům v oblasti podmínek pracovního trhu, který hodnotí mimo jiné konkurenci na pracovním trhu či věk nezaměstnaných, a průzkumu mezi podnikateli.
V něm se podnikatelé se sídlem v hodnoceném městě vyjadřují k místnímu podnikatelskému prostředí, kvalitě lokality a veřejné správy, podmínkám pracovního trhu a cenovým podmínkám.
„Nejjasnějším signálem, že Humpolec má vysoký podnikatelský potenciál, je důvěra soukromých investorů, kteří k nám přicházejí. Například u nás vznikne nové kongresové centrum,“ sdělil při přebírání ocenění starosta Humpolce Jiří Kučera.
Přiznal, že v roce 2010 hledal důvody, proč došlo k pádu až na čtvrtou příčku, ale žádný nenašel. „Dost dobře jsem to nechápal, ale došlo ke změně hodnotící firmy, takže i tam mohla být příčina,“ poznamenal.
Vysvětlil, že se hodnotí padesát kritérií, některá se ovlivnit dají, některá jsou subjektivní. „Prostě si myslím, že se všechna kritéria sešla v našem ďolíčku, a proto jsme vyhráli,“ připustil humpolecký starosta.
(Pokračování na str. 2)

Podnikání se nejvíc daří…

(Dokončení ze str. 1)
Město vyhrálo v rámci kraje v roce 2008 i v roce 2009. „Dosáhli jsme tedy hattricku, i když úplně čistý nebyl,“ dodal starosta Kučera.
Druhou příčku v letošním ročníku obsadila loni první Jihlava. Městu se podařilo uspět zejména v oblasti hodnotící místní podnikatelské prostředí a kvalitu veřejné správy.
V obou oblastech dokonce dosáhlo nejlepších výsledků ze všech patnácti hodnocených měst v kraji. Třetí příčku v Kraji Vysočina obsadil Pelhřimov.
Město, které se umístilo na stejné příčce jako loni, letos uspělo hlavně v oblasti zohledňující podnikatelské prostředí. V ní se sleduje podíl podnikatelů, podíl malých a středních firem či oborová struktura.
Havlíčkův Brod se v soutěži umístil na sedmém místě. „Samozřejmě budeme situaci analyzovat a pokusíme se vše, co je v našich možnostech, zlepšit,“ konstatoval starosta Jan Tecl.
Ví, že všechny ukazatele město ovlivnit nemůže, ale u těch, kde ta možnost je, se město o to vynasnaží. Havlíčkův Brod průmyslovou zónu vybudoval v areálu bývalých kasáren.
„Většinu míst už podnikatelé využívají. Další nabízíme. Nejde to tak rychle, jak jsme předpokládali, ale rozhodně nechceme parcely nabízet za každou cenu,“ doplnil starosta Tecl.

Dílčí uznání Města pro byznys 2011 ?? Náměšť nad Oslavou – za největší nárůst podnikavých obyvatel ?? Chotěboř – za zlepšování podmínek pro velké firmy ?? Pacov – za nejnižší kriminalitu ?? Bystřice nad Perštejnem – za zlepšení bezpečnosti ve městě ?? Světlá nad Sázavou – za největší pokles nezaměstnanosti ?? Telč – za dobré hospodaření města ?? Moravské Budějovice – za otevřenost úřadu ?? Nové Město na Moravě – za nejlepší e-mailovou komunikaci ?? Žďár nad Sázavou – za nejvyšší spokojenost podnikatelů s místním podnikatelským prostředím ?? Pelhřimov – za nejvyšší spokojenost podnikatelů s cenovou úrovní