Plzeň? Nejlepší město pro byznys

PLZEŇSKÝ KRAJ Srovnávací výzkum Město pro byznys i letos potvrdil loňské krajské vítězství Plzně. Za ní skončily Rokycany a Přeštice. Výzkum již dvanáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank známkují podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.
Podle nich Plzeň v podnikatelském prostředí v regionu dominuje. Těží ze skvělé dopravní dostupnosti. „Je zde nejvyšší podíl firem, a to i těch malých a středních, a velmi vysoký podíl podnikatelů. Plzeň má také nejvyšší podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání, výrazně přibývá obyvatel i dokončených bytů a rodinných domů. Radnice věnuje při srovnání s ostatními městy v regionu vysoce nadprůměrný podíl výdajů na sociální péči, kulturu a vůbec nejvyšší podíl na veřejnou dopravu,“ stojí v analýze.
Při pohledu na celorepublikové srovnání jsou podnikatelé v Plzeňském kraji, pokud jde o spolupráci s místními radnicemi, Plzeň nevyjímaje, nadprůměrně spokojeni s rozsahem poskytovaných úředních hodin, kvalitou e-mailové komunikace a se vstřícností a ochotou při řešení problémů.
Ve stříbrných Rokycanech si lidé přijdou na nadprůměrné platy, jejich konkurenceschopnost z hlediska podnikatelského prostředí zvyšuje přímé napojení na dálniční síť. Především se ale město blýsklo v části výzkumu, který se věnuje přístupu veřejné správy. Rokycanská radnice se může pochlubit v kraji vůbec nejlepšími výsledky v kritériích likvidita a podíl výdajů na dluhovou službu, což svědčí o dobrém hospodaření. Nejlepšího výsledku dosáhly Rokycany i v podpoře webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné formě všechny potřebné informace pro své podnikání i komunikaci s veřejnou správou.
Třetí Přeštice zaznamenávají vysoký nárůst počtu ekonomických subjektů, které lákají nejnižší ceny stavebních pozemků. V rámci Plzeňského kraje mají v Přešticích jednu z nejnižších úrovní nezaměstnanosti.
Pokud jde o přístup radnice, věnuje vysoce nadprůměrný podíl výdajů na rozvoj bydlení, aktivně se podílí na podpoře začínajících a drobných podnikatelů.
Zdroj: Mladá fronta DNES, 16. 10. 2020