Písek si hýčká podnikatele. Získal titul Město pro byznys

Ludmila Mlsová, redaktorka MF DNES

Nejpřívětivějším místem jižních Čech pro podnikatele je Písek. Zvítězil ve výzkumu Město pro byznys, který hodnotí české obce s rozšířenou působností a městské části Prahy. V úterý se Písečtí dozvědí, jak dopadli v celostátním finále.

PÍSEK

Výhodná poloha, nízké poplatky, velmi dobrá komunikace radnice s podnikateli či slušný objem peněz získaných na rozvoj města z evropských fondů. I tyto důvody přispěly k tomu, že nejlepším místem pro podnikání na jihu Čech je Písek. Druhé místo obsadily Prachatice, třetí skončil Jindřichův Hradec. Výzkum Město pro byznys, který už sedmým rokem hodnotí 205 českých obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy, zpracovala agentura Datank.

Písecká radnice se snaží vycházet svým podnikatelům vstříc. Tři ze čtyř poplatků, které se týkají podnikání, jsou nastavené na nejnižší úroveň v regionu. Dobré výsledky přinesl i test elektronické komunikace sledující rychlost, vstřícnost a kvalitu odpovědí živnostenského úřadu na dotazy podnikatelů. Písek obsadil čtvrté místo v kraji. Radnice si na otevřené komunikaci a transparentním jednání zakládá.

„Snažíme se podnikatele podporovat. Jsme hodně otevřená radnice. Lidé se těžko dostávali k informacím, tak jsme začali všechny dokumenty zastupitelstva zveřejňovat. Kdyby neexistoval zákon o osobních údajích, zveřejnili bychom úplně všechno,“ řekl písecký exstarosta Ondřej Veselý, pod jehož vedením Písek ocenění získal. Kromě politiky radnice dopomohla Písku k vítězství i objektivní kritéria. Město má dobré dopravní spojení, čtvrtý nejvyšší přírůstek obyvatel a stejné místo obsadil i v počtu pacientů na jednoho praktického lékaře. Objem získaných dotací z Unie byl v období 2011–2013 šestý nejvyšší v kraji.

Radnici naopak trápí složitá cesta píseckých podnikatelů k zisku veřejných zakázek. „Rádi bychom u veřejných zakázek upřednostňovali písecké firmy, ale zákon nám to neumožňuje,“ postěžoval si Veselý.
Výsledky celostátního finále ankety Město pro byznys, které budou vyhlášeny v úterý v Praze, však už bude Veselý sledovat jen zpovzdálí. Po volbách se dostal v píseckém zastupitelstvu do opozice a pozvánku má na stole nová starostka města Eva Vanžurová.
„Je příjemné, že Písek je úspěšný v této soutěži. Ale je to hlavně zásluha mých předchůdců, já jsem na radnici čtrnáct dní. Budu se snažit, aby město bylo dál přívětivé k obyvatelům i podnikatelům,“ řekla.

Šéfové firem vyčkávají, co je s novým vedením města čeká. „Dosud byla naše spolupráce s radnicí na velmi dobré úrovni, vždy jsme se dokázali dohodnout. Příkladem může být loňská stavba kruhového objezdu v průmyslové zóně, který stál 10 milionů korun a zaplatili jsme ho s městem napůl,“ popsal Miloš Hnízdil, jednatel firmy Aisin, která v Písku zaměstnává ve výrobě dílů motorů pro automobilový průmysl 700 lidí.

Firmám chybí odborníci A podobně jako další technicky zaměřené firmy se v Písku s nízkým počtem nezaměstnaných a nedostatkem kvalifikovaných lidí potýká s náborem nových pracovníků. „My lidi bez práce máme, ale problém je odbornost. Firmy potřebují zručné a spolehlivé lidi a tam narážíme. Pošleme jim skupiny po 20 lidech, firma si je vyzkouší, udělá s nimi test a málokdo projde,“ vysvětlil ředitel píseckého úřadu práce Jiří Brožák.

Mezi vyhledávané cesty, jak získat nové posily, patří spolupráce firem s odbornými školami. V Písku je mezi nimi Střední průmyslová škola a VOŠ. Její ředitel Jiří Uhlík potvrdil, že škola úzce spolupracuje s píseckými firmami i podniky z průmyslové zóny. „Podílíme se společně na evropských projektech, naši žáci do nich chodí na praxi, firmy nabízejí místa absolventům průmyslovky i VOŠ. Zájem je obrovský,“ sdělil Uhlík.