Písek je Městem pro byznys

Třicetitisícové město na Otavě se může chlubit titulem Město pro byznys. Letos porazilo svého největšího rivala z let minulých, a to město Jindřichův Hradec. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank, která hodnotí především podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Písek patří podle analytiků mezi města s velmi vysokým podílem firem. Je tady i hodně malých a středních podniků, které dávají lidem práci. „Písek potvrdil také pověst města studentů, má vysoký počet žáků v odborném vzdělání, a také index stáří je tady na velmi nízké úrovni. Navíc se tu zvyšuje počet obyvatel, což svědčí nejen o dobrých podmínkách pro podnikání, ale i pro život,“ uvedl za agenturu Datank David Pavlát.

Podle místostarosty Písku Jiřího Hořánka se to, že radnice spolupracuje s podnikateli, zkrátka lidem ve městě vyplácí. „Myslíme si, že to není krátkodobá záležitost, ale je to dlouhodobý trend. Pokud budeme podporovat podnikatele, přinese to zaměstnanost, bude se ve městě více utrácet a to znamená lepší podmínky například pro malé obchody a živnostníky,“ dodal Hořánek.

Hned za Pískem skončil v anketě Město pro byznys Jindřichův Hradec. Podle analytiků má město nejlepší radniční webové stránky s podnikatelským obsahem, nabízí v celém Jihočeském kraji nejvyšší počet úředních hodin a má nejnižší poplatky za vodné a stočné. Pomyslnou bronzovou medaili si pak odvezlo Milevsko. Tady došlo k nejvyššímu meziročnímu nárůstu počtu ekonomických subjektů v celém regionu, město zároveň nabízí velmi nízké ceny pozemků a jednu z nejnižších daní z nemovitosti.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotil podnikatelské potenciály všech měst a obcí v celé České republice letos už podesáté.

Zdroj: Právo, 9. 4. 2018