Písek je jihočeským městem pro byznys. Zakládá si na komunikaci

Nejvhodnějším místem pro podnikání je na jihu Čech Písek.

I díky dlouhodobě nízké nezaměstnanosti sesadil v soutěži Město pro byznys Jindřichův Hradec, který letos skončil druhý.

JIŽNÍ ČECHY Láká velký počet malých a středních firem, má hodně studentů v odborném vzdělávání a pyšní se i velmi nízkým indexem stáří. Nezaměstnanost je zde dlouhodobé nízká a počet obyvatel se zvyšuje. To všechno z Písku dělá ideální místo pro podnikání v regionu.

Cenu Město pro byznys si minulý týden převzal místostarosta Jiří Hořánek. „Myslím, že stěžejní je komunikace a transparentnost. Snažíme se zveřejňovat veřejné zakázky a informovat o tom, co město chystá. Investoři musí vědět, jaké vize a koncepce radnice připravuje,“ myslí si.

Ve městě vznikla jedna z prvních průmyslových zón v regionu, kde se rozhodly investovat firmy se zahraničním kapitálem. Jednou z nejvýznamnějších je například společnost Faurecia, která vyrábí autosedačky nebo výfukové systémy pro automobilky Škoda, Volvo, Fiat nebo Ford a zaměstnává téměř 1 400 lidí. Mezi automobilkami má své zákazníky i firma S.n.o.p. se zhruba 600 pracovníky. I díky průmyslové zóně tak byla na Písecku v únoru nezaměstnanost 2,6 procenta. Podle Hořánka se ale ve městě daří i lokálním podnikatelům. „Například stavební firmy Kočí a Casta jsou úspěšné místní společnosti, s nimiž jsme velmi spokojeni,“ zmiňuje některé z nich.

Podle něj je teď třeba v nastoleném trendu pokračovat a s investory hlavně být v kontaktu, což se podle všeho daří. Jedním z nejdůležitějších faktorů hodnocení soutěže Město pro byznys je totiž test elektronické komunikace, kde Písek zaznamenal výborný výsledek.

Při výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, autoři posílají fiktivní dotazy na živnostenský úřad, aby ověřili jeho fungování. Důležité jsou také dálniční dostupnost nebo podpora webových stránek. V této oblasti uspěl Jindřichův Hradec, loňský vítěz soutěže. „Je vůbec nejlepší v kritériích přístupu veřejné správy. Má nejlepší radniční webové stránky s podnikatelským obsahem, nabízí v kraji nejvyšší počet úředních hodin, má nejnižší poplatky za vodné a stočné. Radnice také vynakládá dostatečné finanční prostředky na veřejnou dopravu,“ popisuje David Pavlát, zástupce organizátorů soutěže.

Právě ve veřejné dopravě se v Hradci řada věci změnila. Zvýšil se počet linek ze šesti na jedenáct a nově je mohou senioři využívat zdarma. V letošním roce se bude do MHD investovat 16 milionů.

„Důležité je držet poplatky pro obyvatele na co nejnižší úrovni, nevyndávat z rozpočtu zbytečné finanční prostředky a vytvářet podmínky, aby investice byla ročně více než 20 procent. Letos je v rozpočtu města vyčleněno 32 procent investičních peněz,“ uvádí starosta Stanislav Mrvka.

Hradec si v soutěži již několikrát připsal první místo a právě s Pískem se přetahuje o titul. „Tipoval jsem, že to tak bude. Je to logické, protože je jedním z kritérií vzdálenost k dálnici, čemuž nemůžeme konkurovat. Za rok to může být jinak, protože přibudou zase nějaké firmy. Druhé místo je úspěch,“ těší Mrvku.

V bronzovém Milevsku je nejvyšší meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů v celém kraji. Zároveň nabízí nízké ceny pozemků a jednu z nejnižších daní z nemovitosti.

Krajská metropole skončila na šestém místě. České Budějovice mají podle výsledků vysoký podíl firem, doplácí ale na vzdálenost k dálnici nebo ceny stavebních pozemků. Špatné výsledky si město připsalo i v testu elektronické komuniakce.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 3. 4. 2018