Pelhřimov je nejlepším městem pro byznys

Nejlepším městem pro podnikání v České republice je Pelhřimov. Druhé místo patří Humpolci, třetí skončila Jihlava.

Vyplývá to z výsledků 9. ročníku soutěže Město pro byznys 2016, výzkum zpracovala agentura Datank.

Soutěže se zúčastnilo 205 měst a obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Kraluje Vysočina, kde leží všechna tři města umístěná na nejvyšších příčkách. Loni zvítězil Humpolec před Dobruškou.

Pelhřimov se na první místo vyhoupl především díky největšímu podílu podnikatelů, nejnižší dlouhodobé nezaměstnanosti, nejnižším nákladům na dluhovou službu a také úspěšnému čerpání dotací z Evropské unie.

Není to krátkodobá záležitost, Pelhřimov se věnuje podnikatelům. Vytvořili jsme průmyslové zóny, osvědčila se nám pravidelná setkání s podnikateli. V rozpočtu města jsme navýšili kapitálové výdaje,“ komentoval vítězství starosta Pelhřimova František Kučera. Za problém označil jen nedostatek odborné pracovní síly.

Humpolec, který tentokrát skončil druhý, tradičně patří k lokalitám s vysokým podílem podnikatelů, firem a velkých zaměstnavatelů. Má i dostatečný počet kvalifikovaných zaměstnanců, protože nabízí vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání.

Jihlava získala body především v části týkající se radnice, konkrétně v kritériích hospodaření a finanční stability města. Je úspěšná v čerpání dotací z fondů EU a také hodně investuje.

Zdroj: 20. 4. 2017/Mladá fronta DNES – Vysočina