Ostrava bojuje o každého investora

Pro zúčastněné to bylo trochu překvapení. Dřívějšího několikanásobného vítěze ceny Město pro byznys, Humpolec, na druhé místo odsunula Ostrava. Že jsou kroky radnice smysluplné, dokládá posun, který město u polských hranic ve výzkumu zaznamenalo. „Kdyby byla kategorie Skokan roku, tak ji asi bereme taky,“ říká náměstek primátora Radim Babinec. Moravskoslezská metropole se totiž minulý rok neumístila ani v první patnáctce.

Na čem jste nejvíce zapracovali od minulého roku?

Snažíme se v oblasti drobných živnostníků. Provozujeme takzvanou Fajnou dilnu, což je jakýsi řemeslný inkubátor. Rovněž chceme obsazovat průmyslové zóny. Například letos nám do Mošnova vstoupil obrovský investor DB Schenker (firma tu plánuje vybudovat logistické centrum – pozn. red.).

Jaký je zájem o zmiňovanou Fajnou dilnu?

Zájem je velký. Letos jsme ji rozšířili o některé činnosti. Živnostník si v ní může jednoduše vyzkoušet řemeslné podnikání ve vypůjčených prostorách na našich zakoupených strojích a technologiích. Je to takové podnikání nanečisto.

Jak chcete podnikání podporovat do budoucna?

Ocenění Město pro byznys nám může pomoci přilákat do Ostravy další investice. Zatímco v Praze dnes investoři nemají prostor, tak naše město se musí usilovně snažit, aby je přilákalo. Pomoci by tomu mohla i nová průmyslová zóna Hrušov, kde za pár dnů budeme znát nabídky investorů. Doufám, že to budou velká jména. Chceme i zkulturnit a znovu zabydlit centrum města, což může mít dopad i na investory.

Jedním z kritérií je i přístup veřejné správy. Jak zlepšujete tuto oblast?

Snažíme se, aby se podnikateli nebo občanovi, když už si rozklikne webovky nebo přijde na úřad, dostalo adekvátního přístupu.

Ostrava je tradičně spjata s těžkým průmyslem. Pokračují místní podnikatelé v této tradici?

Tendence směřovat k těžkému průmyslu jsou samozřejmě na ústupu. I ze strany města. Snažíme se do Ostravy natáhnout spíše sofistikované technologie. OKD je v rukách státu, ArcelorMittal do nich směřuje. Tyto problémy vnímáme všichni. To není úplně budoucnost Ostravy.

Na podzim se konají komunální volby. Má současné vedení radnice, ať už pan primátor, nebo vy, v úmyslu znovu kandidovat?

Pan primátor Tomáš Macura už svůj zájem pokračovat potvrdil, protože některé projekty jsou dlouhodobého charakteru, a aby byl vidět výsledek, tak jedno funkční období skutečně nestačí. Na začátku jsme si asi mysleli něco jiného. Ale snažíme se, abychom třeba i na ocenění Město pro byznys navázali.

Zdroj: Ekonom, 26. 4. 2018