Opava, Vítkov, Hlučín: města, kde se v okrese dobře podniká

Opavský a hlučínský deník

Kde se v kraji podniká nejlépe? Podle aktuálního průzkumu se Opavsko nemá zač stydět. Opava obsadila výbornou třetí příčku a špatně si nevedla ani další města. Vítkov skončil osmý a Hlučín čtrnáctý

Opavsko – Absolutním vítězem se podobně jako loni staly Odry. O dvě příčky nahoru se oproti minulému roku posunul Krnov. Ve srovnávacím průzkumu, který nese název Město pro byznys, se už pátým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Při posuzování se braly v úvahu dva hlavní aspekty. A sice podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Každý z těchto celků zahrnoval celkem pětadvacet kritérií.
V prvním případě zmiňme, že se mimo jiné zohledňoval podíl podnikatelů, počet firem, konkurence v regionu anebo i počet lékařů. Ve druhém pak hodnotitelé prověřovali, jak je to v daných městech například s úspěšností získávání dotací, hospodaření radnice, úředními hodinami či třeba podíly kapitálových výdajů obce.
Odry těžily z blízkosti dálniční sítě, nižších cen nemovitostí a také vysokého počtu lékařů. Opava byla nedostižná v dostupnosti pracovní síly. „Myslím si, že podmínky v Opavě pro podnikání nejsou špatné, byť můj obor je velice specifický a do koncepce tohoto průzkumu možná tolik nezapadá. Co je však nutné zmínit, je, že oproti minulým letům se hodně zlepšily možnosti při dopravě autem. V tomto vidím velkou výhodu,“ uvedl opavský umělecký řezbář Břetislav Tvarůžek.
Když prezident České republiky Václav Klaus na jaře objížděl okrajové části Moravskoslezského kraje, ohromilo ho, že při jízdě po Vítkovsku narazil na velké plochy volné krajiny. Nepřímo narážel na to, že to lidé v tomto kraji nemají jednoduché. Ať už mluvíme o práci, dojíždění a podobně. Vítkov si však v souvislosti s podnikáním nevede vůbec špatně. V průzkumu obsadil osmé místo. Havířov, Ostrava či třeba Karviná skončily až za ním.

„Jsou zde samozřejmě atributy, které nejsme schopni ovlivnit. Pro podnikatele se však snažíme dělat maximum,“ vysvětloval vítkovský starosta Pavel Smolka a ještě připojil několik postřehů: „V našem informačním centru je možno provést například výpisy z katastru nemovitostí nebo si nechat ověřit různé dokumenty. Informační centrum tedy není určeno pouze turistům.“ Vítkov se může opřít o některé významné firmy,které zde podnikají.
Zmiňme třeba Insportline, Sectron plus nebo Lanex. „Podle nás je osmé místo adekvátní. Pozitivem při podnikání ve Vítkově je otevřenost, vstřícnost a ochota orgánů státní správy při řešení problémů,“ poznamenal jednatel společnosti Lanex Packaging Marek Wilczyński a ještě dodal: „Na druhou stranu se zde setkáváme s fluktuací pracovníků, nízkou úrovní zájmu o práci, velký procentem lidí se základním vzděláním a problémy dlouhodobě nezaměstnaných s pracovními návyky.“ Čtrnácté místo v průzkumu vyšlo na Hlučín. Naše redakce hovořila s Ivanem Novákem z hlučínské Komise pro zaměstnání a podporu podnikání a zjistila několik zajímavých skutečností. Také v Hlučíně má podnikání své klady a zápory. „Situaci u nás monitorujeme. Podnikatelé upozorňují na ne úplně dobré napojení na dálnici. Hodně se řeší i absence průmyslové zóny,“ vyjmenovával Ivan Novák. V dalších ohledech však musí být Hlučín pochválen. Na Hlučínsku roste počet podnikatelů, kteří si navíc na svůj region velice potrpí. „Jedním z velkých pozitiv je místní patriotismus. Lidé jsou pyšní, že odsud pochází a podnikají hlavně v tomto prostoru,“ přidal několik postřehů Ivan Novák a ještě doplnil: „Hlučín už dávno nemá nálepku zásobárny pracovní síly pro Ostravu.“ Aby byly naše informace úplné, dodejme, že na posledním, dvaadvacátém místě průzkumu Město pro byznys v Moravskoslezském kraji, se umístily Kravaře.