Opava? Pro podnikání méně přitažlivá než loni

Mladá fronta DNES str. 04 Kraj Moravskoslezský
(žah)

OPAVA Opava je třetím nejvhodnějším městem pro podnikání v Moravskoslezském kraji. Slezské metropoli se nepodařilo obhájit loňské krajské prvenství ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Předhonily ji Odry a Třinec. Více než dvě stovky měst z celé republiky srovnávají sami podnikatelé, výzkum každoročně vyhlašuje týdeník Ekonom.
„Jsme trošku zklamaní tím, že po dvou prvenstvích a jednom druhém místě jsme letos třetí, nicméně to prý bylo těsné. Je potěšitelné, že se u nás zvýšila spokojenost podnikatelů s veřejnou správou. U ostatních ukazatelů jsme zůstali víceméně na svém, jen v bodě vypisování veřejných zakázek zaostáváme,“ zhodnotil výsledky výzkumu náměstek primátora Dalibor Halátek. Právě Halátek bronzové ocenění pro Opavu převzal. Zároveň si dal za úkol, že v příštích letech se Opava vrátí znovu na špici. „Podle celkových výsledků se určitě budeme zamýšlet nad dalšími formami zlepšování s cílem vrátit se na čelní příčku,“ dodal.
Kromě nejlepšího ohodnocení v oblasti veřejné správy získala Opava ve srovnávacím výzkumu také prvenství v oblasti pracovního trhu.
A v anketě bodovalo také další město z Opavska – Vítkov. „Za dobrý přístup veřejné správy, za vysoký podíl kapitálových výdajů, zodpovědně nastavený rozpočet a péči o předškolní vzdělávání udělujeme městu Vítkov speciální ocenění,“ informoval Tomáš Vítek, ředitel Závodu Ostrava stavební skupiny Eurovia CS.
Jak si Opava, Vítkov i další města na Opavsku stojí v celorepublikové konkurenci, vyjde najevo 24. listopadu, kdy organizátoři výzkumu vyhlásí celkové pořadí 227 obcí z celého Česka. Loni se nejlepším českým městem pro podnikání stal jihočeský Písek. Druhá byla Nová Paka a třetí Prostějov.

„Jsme zklamaní, že po dvou prvenstvích a druhém místě jsme letos třetí.“ Dalibor Halátek, náměstek

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severni Morava a Slezsko