Opava patří k nejzadluženějším městům celého kraje

27.9.2011 Opavský a hlučínský deník str. 01 Titulní strana
TOMÁŠ PUSTKA ZUZANA URBÁNKOVÁ
Opavská kasa je bludiště, v němž má být díra pětisetmilionového dluhu. Město má přitom miliardový roční rozpočet. Z toho vyplývá, že dluh činí zhruba polovinu z tohoto rozpočtu. To Opavu katapultovalo do popředí nepopulárního žebříčku zadluženosti měst v kraji

Opava – Pravda je, že na zasedáních opavského zastupitelstva to miliony jen lítá. Je na tom město s financováním skutečně tak špatně?
Podle vedoucího finančního a rozpočtového odboru opavské radnice Miroslava Drösslera jsou některé informace v médiích zkreslené. Tak například, Opava si letos údajně nebrala úvěr pět set milionů, jak některá média uváděla.
„Město má nyní roční úvěrový rámec dvě stě padesát milionů,“ vysvětluje Drössler. To znamená, že více než čtvrt miliardy z nového úvěru čerpat letos nemůže.
Kostlivec v opavské skříni se nazývá Slezanka. Úvěr na její koupi za bývalého primátora Zbyňka Stanjury (ODS) činil před několika lety čtyři sta milionů, ačkoli přímá investice byla „jen“ dvě stě sedmdesát. „Většinu zbytku bylo tehdy v plánu dát na nový Obecní dům, ale nakonec to nebylo potřeba a peníze zůstaly pro jiný projekt,“ vysvětluje Drössler a pokračuje: „Peníze nakonec šly na revitalizaci Kateřinek a tři tamní vnitrobloky.“
Dnes už se prý některé investice do Kateřinek radnici vrátily a byly poslány jako mimořádná splátka původního úvěru. Tím však bludiště městské kasy nekončí. Například slavný čtyřsetmilionový úvěr ještě není ani vyčerpán do dna. Radnice z něj může čerpat zhruba ještě patnáct a půl milionu. Zároveň ho však už musí i splácet. Ana splácení toho zbývá ještě dost, jmenovitě tři sta čtyřicet milionů. Všechny úvěry přitom Opavě poskytují banky bez konkrétního ručení, což vysvětluje Miroslav Drössler jednoduše: „Obce, to jsou pro banky úplně jiný druh klientů a ony vědí, že se jim to vrátí.“ Jak jsou na tom některá jiná města na Opavsku?
Například Vítkov docela slušně. Při letošním ročníku soutěže Město pro byznys dokonce získal speciální ocenění za přístup k veřejné správě, kde bylo jedním z kritérií zadlužení města. Jediný dluh vítkovské radnice je prý letos kupříkladu tvořen jen penězi za rekonstrukci městského úřadu, tedy 3 miliony a 150 tisíci korunami.
Pokračování na straně 2

Opava patří v kraji k nejzadluženějším městům

Dokončení ze strany 1
Dolní Benešov má dluh zhruba 10 milionů, což je 18% jeho ročního rozpočtu. Ten přitom činí 54 milionů. Hlučín dluží 41,5 milionu, což dělá 10% ročního rozpočtu, který čítá 411 milionů.
Dobrat se u Opavy stejně konkrétních čísel je práce pro detektivní kancelář. Nikdo totiž není schopen přesně vyčíslit dluh a každý z kompetentních hovoří jinak. Nicméně zůstaneme–li u dluhu ve výši 500 milionů, o kterém se nejčastěji mluví, pak ten činí 47,31 procenta ročního miliardového rozpočtu Opavy. A právě těmito čísly by se Opava měla řadit na druhou nelichotivou příčku v zadluženosti mezi dalšími městy kraje.

Foto popis| SLEZANKOU TO ZAČALO. Když v dubnu 2009 přijalo město Opava úvěr ve výši 400 tisíc korun na odkup areálu Slezanka, dostalo se do vysokého dluhu.
Foto autor| Foto: Deník/ Martin Kůs
Region| Severní Morava