Ocenění Město pro byznys si odnesly Pardubice

28. 11. 2013, Mladá fronta DNES

PARDUBICE Pardubice hrají oproti dalším městům v kraji „jinou ligu“. Platí to i o podnikání – počtem firem, jejich velikostí a dalšími ukazateli. Přesto každoročně ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys v čele žebříčku měst nekončily. To se letos změnilo.
„Nízká dlouhodobá nezaměstnanost, dobrá finanční stabilita, vyhovující vzdálenost k dálnici, úspěšný test elektronické komunikace nebo rozsáhlé úřední hodiny na radnici. To jsou důvody, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším městem kraje staly Pardubice,“ vysvětil úspěch sídla kraje Kaderka z agentury Datank, která se na výzkumu podílela.
Města se při něm hodnotila podle 42 kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou jmenovanou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit.
„Pardubice jsou určitě městem pro byznys, o tom hovoří i čísla, jako například nezaměstnanost pod šest procent, dva a půl tisíce zaměstnanců z Evropské unie a dalších 1 200 z mimoevropských zemí. Městu se daří, obyvatelé mají práci, firmy jsou relativně spokojené, i když to vždycky může být lepší,“ reagoval na výsledky výzkumu náměstek primátorky Jindřich Tauber. Pardubice si odnášejí první místo v hodnocení přístupu veřejné správy a sedmé v hodnocení podnikatelského prostředí.
Spokojená byla po vyhlášení výsledků i starostka druhého Lanškrouna, i když v tu chvíli ještě neznala podklady pro toto umístění.
„Moc se těším na podrobné rozbory, protože Lanškroun chce být příští rok lepší než Pardubice. Uvědomuji si, že jde o výsledek celého týmu a hodnotí se i oblasti, na které radnice vliv nemá. Ale tam, kde ho má, tak se snažíme probémy řešit. Ve městě má sídlo hodně firem a mě těší, že kdo přichází do Lanškrouna zvenčí, tak říká, že je to na životě ve městě vidět,“ řekla Stanislava Švarcová.
Její kolega ústecký starosta Petr Hájek nechtěl umístění na konci žebříčku komentovat. Loni osmé Ústí nad Orlicí získalo stejně jako před rokem osmou příčku v hodnocení podnikatelského prostředí, ale na dno se dostalo kvůli nejhoršímu hodnocení přístupu veřejné správy.
Závěry výzkumu se mění každý rok, někdy i výrazně. Třeba loni celostátně první Přelouč skončila nyní v kraji na páté příčce, kterou loni obsadily Pardubice. Podle autorů výzkumu je to tím, že se hodnoticí kritéria počtem i charakterem upravují.
„Větší vypovídací hodnotu by měla časová řada umístění ze všech šesti dosavadních ročníků,“ řekl ředitel Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Roman Sodomka, který však hodnotí tento výzkum kladně. „Posbírané informace přispívají k tomu, že se radnice i podnikatalé spolu hodnotí navzájem. A zpětná vazba je důležitá,“ dodal.
Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci firem s radnicí získala společnost Saint-Gobain Adfors z Litomyšle. Cena vyzdvihuje firmy, jež pro své město dělají víc, než je náplň jejich práce.

***

FAKTA Město pro byznys Pardubického kraje 1. Pardubice 2. Lanškroun 3. Polička 4. Chrudim 5. Přelouč 6. Holice 7. Svitavy 8. Hlinsko 9. Moravská Třebová 10. Litomyšl ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ: Česká Třebová – za vstřícnost a ochotu úředníků Hlinsko – za rychlost vyřízení agendy Holice – dobrá ekonomická kondice Litomyšl – za celkový přístup radnice k podnikatelům Moravská Třebová – za největší investice z rozpočtu města Pardubice – za nejlepší e-mailové reakce na „všetečné“ otázky Polička – za vytvoření podmínek pro velké zaměstnavatele Přelouč – za nejlepší rozsah služeb infocentra