Nýřany zaujaly zaměstnaností

6.11.2013, Plzeňský deník

„Nýřany se mohou pochlubit nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností,“ popsala za pořadatele jednu z předností města Helena Pirnerová.
Podle starosty Jiřího Davídka se Nýřanům s nezaměstnaností daří bojovat především díky společnosti DIOSS, která dává práci lidem z města i okolí. „Ve městě ale působí množství dalších především zahraničních společností a máme také průmyslové zóny,“ míní Davídek.
Zmíněné zóny navíc stejně jako město leží velmi blízko dálnice, za což podnikatelé rovněž udělili kladné body.
Starosta také upozornil na to, že Nýřany anketa označila jako město s dobrou ekonomickou kondicí.
„To nás těší. Zadluženost města je sice šest milionů korun, ale nesplácíme ji přímo z příjmů, nýbrž nám ji splácí nájemníci bytových jednotek, pro jejichž výstavbu si město kdysi úvěr vzalo. Nebýt tohoto úvěru, hospodařili bychom bez dluhů,“ řekl Davídek.
Z dalších měst Plzeňska v žebříčku na sedmém místě figuruje Nepomuk, na osmém Kralovice, jež vloni zvítězily, na jedenáctém místě Přeštice a na patnáctém Stod.
V jiho plzeňských Blovicích funguje firma, která si z letošního ročníku odnesla Cenu týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Tou firmou je společnost ARTEO CZ, kterou nominoval starosta Jan Poduška.
„Ta spolupráce trvá dlouhá léta,“ upozorňuje starosta a říká, že firma nepodporuje jen město, ale také sportovní i kulturní spolky. „Je to tím, že jednatel pan Miroslav Sýkora je velký místní patriot. Spolupráce ale neznamená, že by nám dával peníze. Společnost se zabývá výstavnictvím a interiéry, a tak se postarala například o vybavování nové knihovny, Muzea jižního Plzeňska nebo školy. Sportovcům poskytuje auto na dopravu na zápasy, městu například staví pódia pro různé akce,“ vysvětluje Poduška.

Město pro byznys Anketa se konala šestým rokem, letos hodnotila 205 obcí s rozšířenou působností a 22 částí hlavního města.