Nejpřívětivější úřad na Ústecku? Litoměřice. Ministerstvo ocenilo města

Litoměřice – Že se není čím pochlubit? Opak je pravdou. V Litoměřicích je to tradičně dobře fungující městský úřad, který se znovu objevil vysoko mezi oceněnými. V anketě Ministerstva vnitra Přívětivý úřad na tom byly lépe jen Kolín a Prostějov. V Ústeckém kraji si litoměřický přístup k budování fungování úřadu udržuje vysoký standard a je jedničkou. Loni byl na nejvyšším stupínku v rámci celé České republiky.

Městský úřad potvrdil sportovní terminologií roli favorita. A není to poprvé, co se dostal svým přístupem mezi nejlepší. Jen pro připomenutí. Od roku 2016 zaujaly Litoměřice v sekci Potřebuji vyřídit – návody na řešení složitých životních situací. To by se dalo nazvat bodem zlomu, v následujícím roce už to byly tři kategorie, například Bezplatná právní poradna pro obyvatele města a okolí. V roce 2020 bodovaly dvě oblasti. Hodnotitelé zaujmul jednotný vizuální styl města a fungování detašovaného pracoviště matriky v nemocnici. To vše vyneslo úřadu bronzový úspěch.

V čem byli lepší města na prvním a druhém místě? „Magistrát města Prostějova má jednu z nejdelších otevíracích dob mezi srovnatelnými úřady. Město Kolín dlouhodobě zavádí technologie vedoucí k SMART City. Vedle mobilní aplikace úřadu nebo systému chytrého parkování také pracují na elektronizaci a automatizaci interních procesů úřadu nebo na odpovědném energetickém managementu veřejných budov,“ uvádí se v tiskové zprávě organizátora soutěže.

Jednička v kraji

Pro město s bohatou tradicí se nejedná o jediný zářez v letošním roce. Na konci září byly vyhlášeny z hlediska podnikatelského potenciálu nejlepším městem pro byznys v Ústeckém kraji. Stalo se tak na základě srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2019. Do finále ankety se Litoměřice prokousaly z Ústeckého kraje jako jednička. „Je to obrovský úspěch. Svědčí o tom, že je úřad systematicky rozvíjen a hledá inovativní způsoby, jak být otevřený a vstřícný veřejnosti. Jde o zásluhu celého týmu lidí, jejichž práce si vážím a děkuji za ni,“ komentoval výsledek pro tiskové oddělení Ústeckého kraje starosta Ladislav Chlupáč. Na paty jim šlape na druhém místě Most a třetí skončil Děčín.

Služby úřadu

Ministerstvo vnitra ČR se při hodnocení zabývá několika oblastmi, jde tedy o komplexní záležitost. Mezi vybrané sledované kategorie patří elektronizace, komunikace a transparentnost. „K soutěži je vydávána také sbírka dobré praxe nadstandardních služeb úřadů, v níž bývají Litoměřice zmiňovány pravidelně a několikrát,“ neskrýval radost z výsledku tajemník litoměřického městského úřad Milan Čigáš.
Zdroj: naseustecko.cz, 5. 11. 2020