Nejlepšími městy pro byznys jsou Dobruška a Pardubice

Dobruška se stala vítězem právě vyhlášených výsledků každoroční soutěže.Město pro byznys 2015 v hradeckém kraji, Pardubice vyhrály v Pardubickém kraji.

Východní Čechy – Pro Dobrušku to není první takový primát. V klání toto sedmitisícové město zvítězilo už v letech 2012 a 2013, v roce 2014 byla třetí. Do hodnocení bylo v obou krajích zahrnuto 30 měst, která mají statut obce s rozšířenou působností.

„Dobruška zlepšila podmínky pro podnikání a sesadila tak Novou Paku. Důvodů je hned několik. Příznivé ceny stavebních pozemků a bytů a nejnižší dlouhodobá nezaměstnanost v kraji. Nejlepší je Dobruška také v kritériích kapitálových výdajů,výdajích na dluhovou službu a v ukazateli iRatingu, který hodnotí hospodaření radnice,“ řekl za pořadatele výzkumu Jakub Splavec. Město uspělo i velkým rozsahem úředních hodin.

Zajímavé je, že ocenění za Dobrušku převzal už bývalý starosta Petr Tojnar, kterého před týden dobrušské zastupitelstvo překvapivě odvolalo z funkce. „Potvrdilo se, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán,“ řekl Tojnar, který v čele Dobrušky stál od roku 2006. Novým starostou Dobrušky je Petr Lžíčař, který Tojnarovo odvolání navrhl.

Dobré hospodaření, nejvyšší podíl firem a vysoký iRating. To jsou zase důvody, proč podnikatelsky nejpřívětivějším městem Pardubického regionu je zdejší krajská metropole. „Pro Pardubice hraje dobrá dostupnost, přírůstek obyvatel a nízký počet dlouhodobě nezaměstnaných. Pomohlo také hospodaření radnice. Město má vysoký iRating a snaží se vyjít vstříc nejen podnikatelům, ale všem obyvatelům města, což dokazují investice do veřejné dopravy,“ uvedl Splavec. Vedle Pardubic poslední roky v soutěži bodují také Hlinsko, Polička či Lanškroun.

Vítězství Pardubic navíc podtrhl celostátně druhý nejlepší výsledek v testu rychlosti a kvality elektronické komunikace a největší rozsah úředních hodin. Mimochodem, v e­mailové komunikaci skončil na celorepublikově třetím místě Žamberk.

Města se do hodnocení nepřihlašují, jsou hodnocena automaticky. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom.

Město pro byznys 2015 – kompletní výsledky

Královéhradecký kraj:

1. Dobruška 2. Nová Paka 3. Nové Město nad Metují Další místa: 4. Jičín, 5. Náchod, 6. Kostelec n. Orlicí, 7. Jaroměř, 8. Rychnov n. Kněžnou, 9. Nový Bydžov, 10. Hradec Králové, 11. Hořice, 12. Vrchlabí, 13. Trutnov, 14. Broumov, 15. Dvůr Králové n. L.

Pardubický kraj:

1. Pardubice 2. Lanškroun 3. Hlinsko Další místa: 4. Chrudim, 5. Svitavy, 6. Polička, 7. Přelouč, 8. Ústí n. Orlicí, 9. Králíky, 10. Vysoké Mýto, 11. Moravská Třebová, 12. Holice, 13. Litomyšl, 14. Žamberk, 15. Česká Třebová

Zdroj:17.3.2016 Pardubický deník str. 05 Východní Čechy//(kim) Region| Východní Čechy