Nejlepším městem pro podnikání v Olomouckém kraji je opět Prostějov

Nejlepší podmínky podnikatelům v Olomouckém kraji nabízí Prostějov, za kterým následují města Zábřeh na Šumpersku a Litovel na Olomoucku. Vyplývá to z výsledků letošního výzkumu Město pro byznys. Prostějov byl nejlepším městem pro podnikání v kraji také v předchozích třech letech.

‘Prostějov podnikatelsky těží z výborné dopravní dostupnosti, v rámci Olomouckého kraje vykazuje také vysoce nadprůměrný podíl podnikatelů na celkový počet obyvatel. V rámci regionu výrazně mladá populace města se rozšiřuje o další nově přistěhovalé, přičemž jejich přírůstek je v kraji jeden z nejvyšších, což svědčí o atraktivitě města,’ uvedl mluvčí výzkumu David Pavlát.
Prostějovská radnice si podle něj zakládá na dobrém nakládání s finančními prostředky a ze všech měst na Olomoucku vynakládá nejméně prostředků na dluhovou službu. ‘O to více peněz může věnovat na rozvoj bydlení, vzdělávání nebo třeba na sport. Podnikatele do města láká také nejnižší daň z nemovitosti,’ uvedl Pavlát.
Zábřeh může zájemce o podnikání podle něj přilákat příznivými cenami stavebních pozemků. ‘Výhodou jsou také nižší průměrné měsíční mzdy. Radnice se snaží investovat, podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích je dokonce v rámci kraje nejvyšší, velmi vysoká je také míra likvidity,’ uvedl Pavlát.
Litovel si podle něj udržuje vysoký podíl malých a středních firem v místním podnikatelském prostředí a vykazuje rovněž jednu z nejvyšších hodnot ve vývoji počtu ekonomických subjektů. ‘Město má nejméně dlouhodobě nezaměstnaných v rámci celého Olomouckého kraje. V regionu také dopadl nejlépe v hodnocení webových stránek radnice z pohledu podnikatele,’ řekl Pavlát.
Do výzkumu Město pro byznys jsou automaticky zařazena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice a městské části Prahy.
Hodnocení se dělí do dvou hlavních kategorií – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Komise hodnotí například webové stránky či komunikaci radnice na základě fiktivních dotazů. Mezi kritérii jsou ale i taková, která města příliš ovlivnit nemůžou, třeba vzdálenost k dálniční síti.
Zdroj: olomouckadrbna.cz, 5. 6. 2021