Nejlepším městem pro podnikání na Vysočině je opět Humpolec

Postavení nejlepšího města pro podnikání na Vysočině znovu obhájil Humpolec. Druhé místo v krajském kole srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2018 obsadila krajská Jihlava, třetí byl Pelhřimov.

Výsledky na včerejším krajském setkání Svazu měst a obcí v Jihlavě za pořadatele vyhlásil mluvčí soutěže David Pavlát. Hodnoceno bylo v kraji 15 měst, která mají statut obce s rozšířenou působností.

Výzkum hodnotí obce podle kritérií rozdělených do dvou částí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou část mohou radnice svým chováním ovlivnit.

Humpolec ležící u dálnice D1 vyhrál krajské kolo podeváté. Na nejvyšších příčkách se umisťuje i na celostátní úrovni, vloni byl druhý za Ostravou. Humpolec boduje nejvyšším podílem podnikatelů v kraji, přírůstkem obyvatel a vůbec nejvyšším počtem studentů a učňů v odborném vzdělávání.

„V přístupu veřejné správy se Humpolec blýskl vysokými kapitálovými výdaji a vysokou likviditou,”uvedli hodnotitelé mimo jiné.

„Povolovat určitě nebudeme, náš rozpočet navržený pro letošní rok bude opět výrazně proinvestiční,”řekl humpolecký starosta Karel Kratochvíl (ODS). Podotkl, že důležitá je spokojenost obyvatel, stejně jako podnikatelů. „Jsou to spojené nádoby, jedno bez druhého zkrátka nejde,” řekl.

Na přední pozice jsou ve výzkumu zvyklí i zástupci Jihlavy a Pelhřimova. Proti minulému roku si tato města v krajském kole jen prohodila pořadí; vloni byl Pelhřimov druhý a Jihlava třetí.

Jihlavě tentokrát mimo jiné pomohl vysoký podíl podpory veřejné dopravy a kvalitní elektronická komunikace ověřená i fiktivními podnikatelskými dotazy. Pelhřimov má dobré webové stránky s ohledem na podnikatele a nejnižší výdaje na dluhovou službu.

Zdroj: jihlavske-listy.cz, 21. 2. 2019