Nejlepším městem pro podnikání je v Hradeckém kraji opět Nová Paka

Nejlepším městem pro podnikání je v Královéhradeckém kraji Nová Paka na Jičínsku. Město s 9 000 obyvateli zvítězilo v 7. ročníku výzkumu Město pro byznys a navázalo tak na úspěchy z minulých let. První příčku Nová Paka obsadila již v letech 2008, 2010 a 2011, loni byla třetí a předloni druhá. Do hodnocení bylo v kraji zahrnuto 15 měst, která mají status obce s rozšířenou působností.

Druhé místo obsadilo Nové Město nad Metují, třetí byla Dobruška, která vyhrála loni. Výzkum hodnotí obce na základě 34 kritérií rozdělených do dvou oblastí, a to podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Druhou oblast mohou radnice ovlivnit.

Nová Paka se letos prosadila hlavně díky vysokému podílu podnikatelů, vysokému počtu studentů v odborném vzdělávání, vstřícností úředníků a velmi dobrému hospodaření radnice. Vůbec nejlepší hodnocení získala v testu elektronické komunikace živnostenského úřadu, kde se hodnotí rychlost, vstřícnost, kvalita a úplnost odpovědi na dotaz fiktivního podnikatele. „Nechceme peníze projídat a šetříme na provozních výdajích. Jsme malá, ale efektivní radnice,“ uvedl Rudolf Cogan (Sportovci pro Novou Paku), který byl starostou v uplynulém volebním období. V pondělí jej v čele radnice vystřídal bratr Josef Cogan ze stejného sdružení.

Regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj