Nejlepším městem pro byznys v kraji je Prostějov

OLOMOUCKÝ KRAJ Prostějov je letos podnikatelsky nejatraktivnějším městem v celém Olomouckém kraji. Ukázal to srovnávací výzkum Město pro byznys. Podle analytiků ze společnosti Datank se o to zasloužil vstřícný přístup magistrátu k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Prostějov si tak zopakoval prvenství z loňského roku.

„Prostějov má velmi vysoký podíl právnických osob, vysoký podíl malých a středních firem, stejně jako vysoký růst počtu ekonomických subjektů v rámci celého kraje,“ zdůvodnili své hodnocení analytici.

Na druhé příčce se v kraji umístila Olomouc a na třetí Hranice, následují Šternberk a Šumperk. Oproti minulému roku poskočilo krajské město ze čtvrté na druhou příčku. „Olomouc má nejvyšší přírůstek obyvatel, velmi vysoký počet studentů a učňů v odborném vzdělávání a také nízkou dlouhodobou nezaměstnanost. Krajské město rovněž vykazuje nejvyšší podíl výdajů věnovaných na veřejnou dopravu,“ vysvětlují autoři výzkumu.

Třetím nejlepším městem pro podnikání v Olomouckém kraji jsou podle výzkumu Hranice. Podnikatele lákají nízkými cenami stavebních pozemků a mohou se pochlubit výbornými ekonomickými ukazateli. Město má nejnižší dluhovou službu a velmi vysokou likviditu.

Zdroj: Mladá fronta DNES, 30. 3. 20